Tüm spor branşlarındaki amatör antrenörlerin insani yaşama kavuşması için Meclis’e kanun teklifi sunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Maaşları yok, sosyal güvenceleri yok, meslek tanımları yok. 200 bin amatör antrenör açlığın pençesinde. Amatör spor dünyası kimsenin umurunda değil” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, sayıları 200 bine yaklaşan ve her biri eğitmen olan amatör spor branşlarındaki antrenörler için kanun teklifi hazırladı.
Antrenörlerin insani bir yaşama kavuşabilmesi, sosyal haklarının verilmesi ve düzenli maaş almalarının yanı sıra meslek tanımlarının yapılması amacıyla TBMM’ye kanun teklifi sunan Dr. Şevkin, bu amaçla ‘Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi.
Herhangi bir meslek odasına kayıtlı olamayan, meslek tanımları bulunmayan, amatör spor kulüplerinin maddi imkansızlıkları nedeniyle düzenli bir maaş ödemesi yapamadığı ve sosyal güvencelerini sağlayamadığı vefakar antrenörlerin büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğunu kaydeden Dr. Şevkin, 2020 yılının Mart ayından bu yana karşılaşmalara çıkamayan amatör spor dünyasının her nedense kimsenin umurunda olmadığına işaret etti.

“AÇLIK, SEFALET, YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİYORLAR”

Cumhurbaşkanı’nın da konuyla ilgileneceğini belirtmesine karşın tek bir adım atılmadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Adana’da Futbol Antrenörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Nevzat Karabulut ve antrenör arkadaşları ile yaptığı toplantıda durumun vahametini bir kez daha anladığını, sadece futbol değil amatör branşlardaki tüm antrenörlerin açlık, sefalet ve yoksullukla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
CHP’li Dr. Şevkin, kanun teklifinin gerekçesinde, sporun gerçek emekçilerinin, herkesin çocuklarını emanet ettiği ama savunmasız ve hiçbir sosyal hakka sahip olmayan, adeta denizde dalgalarla boğuşan amatör antrenörlerin çalışma şartlarını şu sözlerle anlattı:
“‘Amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörler herhangi bir meslek odasına kayıtlı olmadıkları için yaptıkları çok önemli iş meslekten bile sayılmıyor. Meslek tanımına tabi olmadıkları için bankalardan kredi dahi çekemiyorlar. Evlilik çağına gelen genç antrenörler yuva kurmak istedikleri kızın ailesiyle tanışmaya gittiğinde ‘Ne iş yapıyorsun?’ sorusuna cevap bile veremiyorlar. Amatör spor antrenörleri sözleşmelerini müsabaka dönemlerinde genellikle bir yıllık yapmak zorunda kalıyor. Anlaşma yaptıkları amatör spor kulüplerinin ekonomik şartları el vermediği için herhangi bir sosyal güvenceye sahip olamıyorlar. Maalesef yıllardan bu yana karşılaşmalarda ve antrenmanlarda mücadele eden antrenörler sosyal güvenceleri olmadan çalışıyor. 21. yüzyıl Türkiye’sinde gelinen süreci değerlendirmek açısından vahim bir tabloyla karşı karşıyayız.”

TÜM PARTİ GRUPLARINA ÇAĞRI

Mecliste grubu bulunan tüm partileri, Türkiye’nin tüm çocukları için fedakarca çalışan antrenörlere en kısa zamanda haklarının teslim edilmesi için destek olmaya çağıran Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Antrenörlerin meslek tanımları gerçekleşsin. Özellikle karşılaşmalara çıkarken sosyal güvenceye sahip, güvenli bir şekilde mücadele etmeleri sağlansın. Kanun teklifimiz; sayıları 200 bine yaklaşan ve her biri eğitmen olan amatör spor branşlarındaki antrenörleri daha insanca bir yaşama kavuşturabilmek için sosyal haklarının verilmesini, düzenli maaş almalarını ve meslek tanımlarının yapılmasını amaçlamaktadır.”