UEFA sıralamasında Ukrayna ve Avusturya’ya geçilen Türkiye, İskoçya’nın da gerisinde kalmak üzere. Tablo böyle sürerse iki sezon sonra Türkiye’den futbol takımları Avrupa Kupaları’na direkt katılamayacak.

Türkiye futbolu, Avrupa kupalarında büyük bir çöküş yaşıyor. 1982’den bu yana ilk kez üç büyükler, Avrupa’da yer alamazken bu tablo ilerisi için de büyük endişe yaratıyor.
Üç yıl önce UEFA sıralamasında 10. olan Türkiye’nin Glasgow Rangers’ın Galatasaray’ı elemesiyle İskoçya’ya da geçilip 13. sıraya gerilemesi an meselesi. Sıralamanın sezon sonunda da böyle olması durumunda 2 yıl sonrası daha da karanlık.

UKRAYNA’NIN İKİLİSİ, ÜÇ BÜYÜKLERİ GEÇTİ

Sözcü’nün haberine göre 2022-23 sezonunda Türkiye’nin hem Şampiyonlar Ligi hem de Avrupa Ligi’nin grup aşamasına direkt takım yollayamama olasılığı oldukça yüksek. 2012-13 sezonunda Türkiye’den takımlar Avrupa’da 10.200 puan toplarken bu rakam geçen sezon 5000’e düştü. Son 10 yılda Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe üçlüsü, Avrupa’da toplam 208.000 puan alırken Ukrayna ekipleri Shakhtar-Dinamo ikilisi bu periyotta 279.000 puanı kaptı.

FUTBOL ÜLKESİ OLMAYAN ÇEKYA BİLE 3 TAKIMLA KATILIYOR

Avrupa futbolunda söz sahibi olmayan Avusturya, 2015’te 16. sırada iken müthiş bir atakla Türkiye ve Ukrayna’yı geçerek 10. basamağa yükseldi.
Özellikle Anadolu kulüplerinin erken veda ettiği ve bu sezon sadece Sivasspor’un yer alacağı Avrupa Ligi grup aşamasında Avusturya, LASK, Wolfsberger ve Rapid Wien olmak üzere 3 takımla temsil edilecek.
Sıralamada 20. sırada bulunan Çekya’dan bile 3 ekip gruplarda yer aldı.
Son 5 sezon UEFA puanları ve UEFA ülke puanı sıralaması şu şekilde: