Ankara Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda kentte düğün, sünnet, kına gecesi ve nişan gibi etkinliklere dair yasak ve kısıtlamalar getirdi.

Ankara Valiliği, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere bugünden itibaren izin verilmeyeceğini açıkladı. Düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.
İçişleri Bakanlığı dün akşam koronavirüs tedbirleri konulu yeni bir genelge yayınlayarak 14 şehirde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinlikleri yasaklamıştı. Bu genelgenin ardından Ankara Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları ve uygulanacak yasakları kamuoyuyla paylaştı.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR 1 SAAT OLACAK

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:
“Sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere izin verilmeyecek. Düğün ve nikahlar en fazla 1 saat içinde tamamlanacak. Düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmeyecek, paketli su hariç her türlü yiyecek-­içecek servisi yapılmayacak. Düğünlerde oyun oynanmayacak, dans edilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşları ile 15 yaş altı çocuklar düğün ve nikahlara katılamayacak. Düğün ve nikah yapacak kişiler 48 saat öncesinden en yakın polis veya jandarma karakoluna yazılı başvuruda bulunacak.”
Valilik, kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlar da dahil) yapılacak her türlü yiyecek­-içecek (paketli su servisi hariç) ikramının da yasaklandığını duyurdu.