Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta hayata geçirdiği meydanlarda ücretsiz internet uygulaması büyük ilgi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kent uygulaması kapsamında geçtiğimiz hafta hayata geçirdiği meydanlarda ücretsiz internet uygulaması büyük ilgi görüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 20 meydanda ücretsiz wi-fi hizmetini başlattı.

BİRİNCİ FAZDA HEDEF 35 MEYDAN

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, 20 meydanda başlayan ücretsiz internet hizmeti kısa sürede toplam 35 meydanda vatandaşlarla buluşturulacak. “İnternete erişim hakkının, temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz” sözleriyle konuya dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sene sonuna kadar 10 milyon metrekarelik alana ulaşmayı planladıklarını açıklamıştı.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERDE FAYDALANABİLECEK

Büyükşehir Belediyesi, yerli ve yabancı turistler dahil tüm Başkentlilerin bu hizmetten yararlanabilmesi amacıyla “wifi.ankara.bel.tr” adresi üzerinden aktifleştirilen wi-fi bağlantısı olan meydanları, adres bilgileriyle birlikte tek tek açıkladı.

İNTERNETE NASIL BAĞLANILIYOR?

Büyükşehir Belediyesi ücretsiz wi-fi ağına erişilebilmesi için 20 noktaya vatandaşlar için uyarıcı tabelalar yerleştirdi. İnternet bağlantısına mobil cihazlarının wi-fi özelliğini kullanarak “Ankara Buyuksehir Wifi” kablosuz ağına girmesi gereken vatandaşlar, ilk kullanımda cep telefon numaralarını sisteme tanıtarak üye oluyor. Vatandaşlar üyelik işleminin tamamlanmasının ardından cep telefonuna gelen bağlantı şifresi ile kent genelinde uygulamanın geçerli olduğu her yerde internete bağlanabiliyor.

VATANDAŞLARDAN TAM NOT: “BAZI VATANDAŞLARIN İNTERNET PAKETİ ALMAYA GÜCÜ YETMİYOR, BU YÜZDEN ÇOK İYİ OLDU”

Sosyal Belediyecilik anlayışıyla teknolojik yenilikleri vatandaşlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz, hızlı ve güvenli internet hizmeti başta gençler olmak üzere tüm vatandaşlardan tam not aldı. Yeni hizmetten ilk kez yararlanan Başkentliler kadar diğer illerden gelen vatandaşlar da duydukları memnuniyeti şu sözlerle dile getirdiler:
-Mahmut Can Bozyiğit: “İnternet paketleri yüksek fiyatlardan satılıyor. Bazı vatandaşların internet paketi almaya gücü yetmiyor. Mansur başkanımızın ücretsiz wi-fi uygulaması çok iyi olmuş. Çok teşekkür ederiz.”
-Kadir Uzuntaş: “Antalya’dan geldim. Tek hamleyle, tek şifreyle internete bağlandım. Gayet hızlı ve akıcı. İnternet çağında yaşıyoruz. Şu anda her şey internet üzerinden yapılıyor. Pandemiden dolayı alışverişler bile internetle yapıldığı için bu uygulama çok güzel olmuş. Mansur Başkana teşekkür ederim.”
Devreye alınan ücretsiz wi-fi noktaları şunlar:
·   1- 512. Sokak İvedik
·   2- Adnan Yüksel Cad
·   3- Akyurt Cumhuriyet Meydanı
·   4- Batıkent Meydan(Gimsa Önü)
·   5- Elmadağ Kent Meydanı
·   6- Haymana Kent Meydanı
·   7- Kalecik Kent Meydanı
·   8- Polatlı Kent Meydanı
·   9- Şehit Salim Akgül
·   10- Ayaş Kent Meydanı
·   11- Bala Kent Meydanı
·   12- Beypazarı Atatürk Parkı
·   13- Çamlıdere Ali Semerkandi Türbesi
·   14- Güdül Kent Meydanı
·   15- Kahramankazan Kent Meydanı
·   16- Kızılcahamam (Soğuksu Gidişi)
·   17- Nallıhan Kent Meydanı
·   18- Şereflikoçhisar Ankara Caddesi
·   19- Evren Kent Meydanı
·   20- Ulus Meydanı