Siyasetçi Nesrin Nas, kuzen ve arkadaşlarının aşı olmadığı için geri döndüklerini ve sistemde “Aşı randevusuna gelmedi” olarak göründüklerini duyurdu.

Türkiye genelinde önceki gün bazı hastanelerde BioNTech aşısının yapılması konusunda sorun yaşandığı ortaya çıktı. Siyasetçi ve akademisyen Nesrin Nas da 55 yaş üstü gruba giren kuzen ve arkadaşlarının hepsinin aşı randevusu aldıklarını, aşı olmadığı için geri döndüklerini ve hepsinin sistemde “Aşı randevusuna gelmedi” olarak göründüğünü sosyal medya hesabından açıkladı.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı da aşı için sırada beklediklerini, ardından yapılan açıklamada aşının olmadığının söylendiğini belirtmişti.

“YENİDEN RANDEVU ALMALARI GEREKİYOR”

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği konunun geçici aksamadan kaynaklandığını belirterek, özür diledi. Aşı randevusuna gidip aşı olmadığı söylenen kişilerin ya aile hekimleri aracılığıyla ya da bizzat kendilerinin sistemden hastaneler için “yeniden” randevu almaları gerektiği belirtildi.

“KALICI ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKİYOR”

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazğan da federasyon olarak başından beri aşı tedariki noktasında çeşitli uyarılarda bulunduklarını ve zaman zaman problemlerle karşılaştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Aşılama hızını etkileyecek tüm aşı tedariki problemlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Vatandaşın bazen aşıya ulaşmakta sorun yaşaması aşıya olan ilgisini azaltmış durumda. 74 ilimizdeki aile hekimleri derneklerimizden bize bildirilen Sinovac’ın birinci dozu için 3 Mayıs’a kadar randevu oluşturulamadığı yönünde. 3 Mayıs’tan sonrasına randevu verildiğini sistemden görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor, 55 yaş üzeri ilk dozunu olacaklar BioNTech’e yönlendiriliyor. Sinovac’ın ikinci dozunda, BioNTech’in bir ve ikinci dozunda sorun yaşanmıyor. Bakanlıktan da aksi yönde bir açıklama gelmediği için BioNTech konusunda vatandaşı hastanelere yönlendiriyoruz. Aşı tedariki noktasında daha kalıcı çözüm üretilmesi gerekiyor.”