BİLİM-TEKNOLOJİ

“iCloud artık resmi bir izleme silahı, iCloud’a yedekleme yapan WhatsApp da izlenebilir”

Apple’ın iCloud’daki verilere uçtan uca şifrelemeyi FBI baskısıyla uygulamamasına dair haberler uluslararası ajanslara yansıyınca, Telegram’ın ve Vkontakte’nin kurucusu Pavel Durov, “iCloud’un artık istihbarat servislerinin ‘izleme silahı’ olduğunu” söyledi. Durov, ayrıca verileri iCloud’da yedekleyen WhatsApp’ın da artık güvensiz olduğuna işaret etti.

Apple, iOS işletim sistemine sahip cihazlarda depolanan verileri şifreliyor fakat iCloud’a aktarılan verilerde bunu yapmıyor. Reuters’in haberine göre Apple, ‘KeyDrop’ ve ‘Plesio’ olarak adlandırılan uçtan uca şifreleme sistemlerini iCloud’da uygulamaktan FBI’nın baskısı nedeniyle vazgeçti.

Reuters’in haberini yorumlayan Rusya’nın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi Vkontakte ile anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, “iCloud, resmen izleme silahı haline geldi. Kişisel mesajlarınızın yedeklenmesi konusunda iCloud’a güvenen WhatsApp gibi uygulamalar da bu probleme sahip” dedi.

Apple yönetimi, bu kararı 2 yıldan daha uzun süre önce aldı ancak kamuoyuyla paylaşmadı. Bilindiği gibi o dönem San Bernardino’da 14 kişiyi öldürüp 22 kişiyi yaralayan Syed Farook’un iPhone cihazına ulaşmak için FBI Apple’a baskı uygulamıştı.

O dönem telefon ancak hafıza kartının binlerce imajının alınıp 4 haneli şifrenin binlerce kez denenmesi sonucunda erişilebilmişti.

Apple ve FBI yetkilileri, Reuters’a son ortaya çıkan “şifrelememe” skandalıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video