BİLİM-TEKNOLOJİ

İlk sürücüsüz dolmuş hizmete girdi

İlk kez sürücüsüz bir araba, dolmuş (shuttle) olarak gerçek ortamda ve gerçek yolcuları taşımak üzere hizmete girdi. Hollanda’nın Noordwijk kentinde Avrupa Uzay Ajansının ESTEC yerleşkesinde servis görevini, sürücüsüz bir elektrikli araba görüyor. Araba sekiz kişilik yolcu kapasitesi ve 25 Km azami hıza sahip.

Gelecekte elektrikli arabaların gittikçe yaygınlaşacağı ve 2020’lerde artık fosil yakıtlı araba üretimine son verileceği artık tüm uzmanlar tarafından söyleniyor. Bunun yanında gelişmekte olan diğer bir araba teknolojisi de otonom ya da sürücüsüz araba. Başta Tesla ve Google olmak üzere Amerika ve Avrupa’da birçok şirketin bu amaçla çalışmalar yaptığı biliniyor.

Şimdi ilk kez sürücüsüz bir araba, dolmuş (shuttle) olarak gerçek ortamda ve gerçek yolcuları taşımak üzere hizmete girdi. Avrupa Uzay Ajansının ESTEC yerleşkesi Hollanda’nın Noordwijk kentinde geniş bir araziye yayılmış binalardan oluşuyor. Bu binalar arasında servis yapan aracın bir turu 10 dk kadar sürüyor. Şimdi bu servis görevini, sürücüsüz bir elektrikli araba görüyor. Araba sekiz kişilik yolcu kapasitesi ve 25 Km azami hıza sahip.

ESTEC yerleşkesi normal şehir trafiğine açık, diğer arabaların, bisikletlerin, otobüslerin ve yayaların bulunduğu bir ortam. Sürücüsüz araba tüm trafik kurallarına uyarak çevresini gözleyerek görevini sürdürüyor. Arabada navigasyon cihazı, lidar (ışık radarı), kameralar ve hareket sensörler bulunuyor. Her olasılığa karşı şimdilik arabada bir gözlemci de bulunduruluyor. Altı ay içinde kayda değer olumsuz bir olay olmazsa, gözlemci ortadan kalkacak.

Projenin destekçileri arasında ESTEC, arabanın sahibi olan “Dutch Automated Mobility” firması, toplu taşıma firması Arriva, yerel belediye ve bölgesel yönetim de bulunuyor. Hizmete giriş töreninde konuşan bu kuruluşların temsilcileri, projenin daha sonra ESTEC dışında da uygulanmaya başlaması ve zamanla bölgenin tümünde kamu ulaşımının elektrikli ve sürücüsüz olması yönünde düşünce ve planlarının bulunduğunu ifade ettiler.

Kaynak:  http://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2019/10/Autonomous_shuttle_named

dokuz8HABER’i takip edin

Video