BİLİM-TEKNOLOJİ

Youth IGF 2017 Istanbul’da düzenlendi

Youth IGF Turkey 2017
Gençlik İnternet Yönetişim Forumu Türkiye (Youth IGF Türkiye) 2017 yılında Istanbul’un Kadıköy ilçesinde, ortak çalışma alanı IDEA’da 26 Kasım Pazar günü düzenlendi. 30’dan fazla katılımcı ile düzenlenen forumda erişim, güvenlik ve medya oturumlarında, uzman sunumları ve açık oturum düzenlendi.
Internet Yönetişimine Giriş, Su Sonia Herring
Youth IGF Türkiye 2017’nin hazırlıkları, Eylül ayında oturum başlıklarının belirlenmesi için bir açık çağrıyla başladı. Türkiye Avrupa Vakfı, İnternet Derneği (ISOC-TR) ve nic.tr öncülüğünde düzenlenen forum için, gelen onlarca yanıt arasından üç ana oturum belirlenerek program oluşturuldu ve tema belirlendi. “İnternet Erişiminin Gençler Üzerindeki Etkileri” genel temasıyla hazırlanan forum programına katılım için 100’den fazla başvuru oldu ve Kadıköy’de düzenlenen oturumlara 30’un üzerinde kişi katılım gösterdi.

26 Kasım’da düzenlenen forumun açılış oturumunda organizasyon komitesi üyeleri Gürkan Özturan Youth IGF Türkiye’nin üç yılını, Su Sonia Herring Internet Yönetişimine Giriş konusunu, Fatma Işkın Demirel ise Alan Adları Düzenlemeleri hakkında açılış konuşmalarını yaptılar. Oturumlar, Avrupa Parlamentosu’nun Hollandalı D66 milletvekili Marietje Schaake’nin bir destek mesajıyla başladı. Schaake video mesajında internet yönetişimi meselesinin ciddiyeti ve sınırlar ötesinde etkinliğinden bahsederek gençlerin böyle bir girişimde bulunup kendi seslerini dünyaya duyurmanın önemine değindi. Schaake konuşmasını “internetin geleceği sizsiniz gençler, ve bu nedenle biz size güveniyoruz” sözleriyle bitirdi.

3 ANA BAŞLIKTA TOPLAM 5 FARKLI KONUŞMACI

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın’ın sunumu

Forumun ilk oturumunda erişim konusu tartışıldı. Organizasyon komitesi üyelerinden araştırma görevlisi Elif Sert’in erişime dair sunumu ile başlayan oturumda İnternette Özgürlükler Raporu 2017’nin detayları incelendi, erişimin bir insan hakkı olduğu belirtilerek, devamında Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) Başkanı Emre Taşgın internet ortamında engelliler için erişim konusunu anlattı ve katılımcılardan yoğun bir geribildirim aldı. Erişim forumunda katılımcılar arasında bulunan kişilerden bir kaçı ayrıca dijital ortamda görme engelliler için uygulama geliştirme girişimlerinde bulunacaklarını belirttiler. EGED Başkanı Taşgın ayrıca “Engelsiz Kampüs” adlı kısa filmin gösterimini gerçekleştirdi. Erişim oturumunda son olarak, web tasarımlarında herkes için erişimin gözetilmesi, engelli kullanıcılar için sitelerdeki içeriğe erişmeyi engelleyen videoların kolay kapatılabilir olması ya da kullanılmaması, görsel içerikte betimleme yapılması, açıklama metinlerinin kullanılması çağrısı yapıldı.

Güvenlik oturumu, Doç. Dr. Enis Karaaslan’ın konuşması ile açıldı. İnteraktif sunumda güvenlik felsefesi, çok katmanlı güvenlik algısı, güvenlik ve kullanılabilirlik dengesine değinildi. Ayrıca, tüm cihazlar için ihtiyaç duyulan en uygun seviyede güvenlik önlemleri alınması; risk analizi yapılırken makul seviyede ve kullanımı zorlaştırmayacak ölçütün göz önünde bulundurulması tavsiyesi dile getirildi.

Son oturum olan medyada, TKNLJ’den gazeteci Serhat Ayan ve dokuz8HABER direktörü Gökhan Biçici’nin katılımıyla, Türkiye’de dijital yayıncılığın temelleri ve 2000’li yıllarda yurttaş haberciliğin gelişimi konuşuldu. Ayrıca, medya pratiklerinin dijital mecralarda geleneksel yöntemlerin ötesine geçerek tematik alanlara yöneldiği ve kişiselleştirilmiş haberlerin medya alanının geleceğinde etkin olacağı öngörüsünde bulunuldu. Ağ tarafsızlığı ilkesinin de tartışıldığı oturumda, bilgiye erişim hakkının kıymeti ve haberlere yeni ve yaratıcı yöntemlerle yaklaşmanın, çağdaş uygulamalarla habercilerin kendisini sürekli güncellemesi ve eğitmesi gerekliliğinin altı çizildi.

Youth IGF Türkiye 2017, Haziran ayında Ulusal IGF ve Youth IGF Türkiye 2018’in bir arada düzenlenmesi kararıyla sona erdi. Katılımcılar tarafından dile getirilen konular ve günün öne çıkan mesajları, İsviçre’nin Cenevre kentinde 18-21 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Küresel IGF toplantısında sunulacak.

Youth IGF Türkiye 2017’ye ülke çapında 11 kentten katılım sağlandı

dokuz8HABER’i takip edin

Video