Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi, Bingöl’de 10 yaban keçisinin avlanması için açılan ihaleyi iptal etti.

Bingöl Barosu’nun Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 13’üncü Bölge Müdürlüğü’nün Bingöl’de 5 yaban keçisi ve 5 çengel boynuzlu dağ keçisinin avlanması için açtığı ihalenin iptali davası sonuçlandı. Baro’nun 3 Temmuz 2020’de 112 bin 500 TL’ye yapılan ihalenin iptali istemiyle başvurduğu Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi, talebi haklı buldu.
Baro, ihalenin yabaz keçilerinin satışı adı altında yapıldığını, oysa söz konusu olan yaban keçilerinin satışı değil avlanması olduğunu ve ihalenin yaban hayatını koruma altına alan Bern Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirterek, yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptal edilmesi istemiyle Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını talebine girmeden doğrudan esas hakkında karar verdi.

“EVRENSEL HUKUK KURALLARINA AYKIRI”

MA’nın aktardığı habere göre, mahkeme, Türkiye’nin Bern Sözleşmesi’ne taraf olduğunu, yaban keçisinin avlanmasına çekinge koyduğunu ancak çengel boynuzlu dağ keçisinin avlanması için herhangi bir çekincesinin olmadığına işaret ederek, Bern Sözleşmesi’nin hayvan haklarının korunmasında atılmış önemli bir adım olduğunu değerlendirdi.
Mahkeme, gerekçesinde “kamu idarelerine gelir sağlama” olarak açıklanan ihalenin düşük miktarda olması nedeniyle kamu menfaatinin kıymet ve ehemmiyette olmadığına işaret etti. İhale miktarının kamuya aktarılmasında tercihe şayan bir kamu yararının bulunmadığı değerlendirmesi yapan mahkeme, işlemde kamu yararına, Bern Sözleşmesi hükümlerine, ulusal mevzuata ve evrensel hukuk kurallarına uyarlılık bulunmadığı sonucuna vararak ihaleyi iptal etti.