EĞİTİM TOPLUM-YAŞAM

Binlerce öğretmen karma atama sorununa çözüm bekliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atamalarıyla ilgili yaptığı son açıklamada “Öğretmen adaylarımız sanıyor ki ben oturuyorum bir masaya 20 bin, 40 bin, 60 bin yazıyorum. Bu, ülkenin genel ekonomik durumuyla ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sistemin kararıyla olan bir şey” dedi. Daha önce karma atama sorunuyla ilgili açıklanması beklenen durumla ilgili herhangi bir değişiklik olmasa da binlerce öğretmen adayı yapılacak düzenlemenin haberini bekliyor.

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KPSS puanları iki yıl geçerli kılınmış ve bu durum pek çok öğretmen adayı için umut olmuştu. Bu yıl kasım ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte bakanlık, bu sürenin 1 yıla düşürüldüğünü duyurdu. Bu yıl henüz tarihi netleşmeyen öğretmen atamasında hem 2018 hem de 2019 yılında sınava girecek adayların aynı anda atanacak olması başta edebiyat ve tarih olmak üzere neredeyse bütün branş öğretmenlerini olumsuz etkiledi.

2018 ve 2019 KPSS sınavlarının her bir testteki soru sayıları ve sınavın zorluğu birbiriyle benzeşmediği için 2019 yılında sınava giren adaylar atanma konusundaki ümitlerini yitirmeye başladı. İçlerinde yıllardır sınava girip atanamayan ve bakması gereken kişilerden sorumlu olan öğretmen adaylarının da bulunması durumu daha da karmaşık hale getirdi.

‘BİZ ADALETLİ OLALIM Kİ ÖĞRENCİLERİMİZE ADALETİ ANLATABİLELİM’

Bu yıl KPSS’ye girip atanmak isteyen binlerce öğretmen, sınava geçen yıl girip daha düşük netlerle daha yüksek puanlar elde eden adaylarla aynı değerlendirmeye tabi tutulmalarından şikayetçi. Yedi yıldır sınava girip atanamayan lise matematik öğretmenliği branş adayı Ayşe Ateş, yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle anlattı:

“Alanımda 2019 yılında 587. oldum ve 78 puan aldım. Son yapılan öğretmen atamasında ise yani 2018 puanıyla yapılan atamada son atanan kişinin puanı 80.89, sıralaması ise yaklaşık olarak alanında 1200’lere gelmekte ve 2018 sınavı puanıyla iki kez atama görmüş durumdalar. Düzenleme olmadan yapılabilecek atamada önüme yaklaşık 600 kişi geçmiş olacak ve sıralamam 1200’lere kayacak. Benim önüme geçecek kişilerden daha iyi netler yapmama rağmen düşük puan geldi. Bu yüzdendir ki, yapılacak atamada adaletli bir çözüm istiyoruz. Bu da ya denkleştirme ile ya da yüzdelik dilimle karma sıralamaların belirlenmesiyle olur. Biz adaletli olalım ki atandığımızda öğrencilerimize de adaleti, değerleri anlatabilelim. Ki denkleştirme de yapılamayan bir şey değil. Lise öğrencilerinin üniversiteye geçiş sınavında uygulanan TYT sınav süreleri de iki yıl geçerli. Onlarda bu sistem uygulanıyorken bizde niye uygulanmasın? Tek derdimiz adaletli bir şekilde atanabilmek.”

Öte yandan 2018 yılında sınava giren adaylarla ilgili tarih öğretmeni adayı Nezih Turan “2018 yılında sınava girenler yüksek puanlarının olduğunu bu yüzden 2019 yılında sınava girenlerden üstün olduklarını iddia ediyorlar. Halbuki iki senenin sınav sorularındaki başarı netleri karşılaştırıldığında 2019 adaylarının daha yüksek netlere sahip olduğu görülüyor. Bu yüzden puanlamamızda bir hatanın olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘HALA BELİRSİZLİK İÇERİSİNDEYİZ’

Her iki sene KPSS sorularının zorluğuna göre alınan puanların ve karşılığında elde edilen başarı sıralarının farklı olması öğretmen adaylarının yaşadığı mağduriyeti tetikledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 9 Kasım’da memurlar.net’ten Edip Üzen’e verdiği söyleşide sınav geçerlilik süresinin bir yıla düşürülmesiyle ilgili şu açıklamada bulunmuştu: “Kamu Personeli Seçme Sınavları’nın ağırlıklarının ve buna bağlı olarak standart sapmalarının her yıl için farklı olması, bir önceki yıl öngörülmeyen öğretmenlik alan bilgisi sınavının bir sonraki yıl öngörülebilmesi gibi nedenlerden dolayı KPSS sonuçlarının geçerlik süresinin, öğretmen adayları için eşitliğin sağlanması bakımından bir yıla düşürülmesi öngörülmüştür”

Bakan Selçuk’un bu açıklamasına rağmen bu yıl öğretmen atamalarında karma atama sorunu devam ediyor. Yaşanan sorundan en çok etkilenen branşlardan biri ise edebiyat oldu. Branşı edebiyat olan mağdur öğretmenlerden Merve Kurun, konuyla ilgili “Sayın Bakanımız Ziya Selçuk, bütçe görüşmelerinde bir çözümden bahsettiği ve ‘iki hafta içerisinde karar verilecek’ dediği halde, biz 2019 KPSS adayları olarak hala belirsizlik içerisindeyiz” dedi.

Bakan Selçuk, dün öğretmen atamalarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Edebiyat öğretmeni ile ilgili zamanında doyum fazlalaştığı için ihtiyacımız olmayan bir şeyi de almak istemiyoruz” demişti. Düşük kontenjanı olan edebiyat gibi bölümlerin öğretmen adaylarının karma atama problemi çözülmediği takdirde mağduriyetinin artacağı tahmin ediliyor.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video