Binlerce yurttaşın hastane kuyruklarında saatlerce bekleyerek yaptırdığı koronavirüs testi Türkiye’de zengin insanlar için daha ulaşılabilir bir ayrıcalık haline geldi.

Tasarımcı Biricik Suden evde koronavirüs testi yaptırdı ve görüntüleri Instagram’dan paylaştı.

INSTAGRAM’DAN PAYLAŞTI

Tasarımcı Biricik Suden, koronavirüs şüphesi nedeniyle sağlık görevlilerinin evine gelerek kendisine test yaptığını duyurdu. Instagram hesabından sağlık görevlilerinin evine geldiği görüntüyü paylaşan Suden, paylaşımında “Sporu, önlemi, kontrolü bırakmamak lazım” ifadelerii kullandı.

TEST EVDE YAPILIR MI?

Koronavirüs salgının başından bu yana en kritik konu olan teste ulaşım, Türkiye’de pek çok yurttaş için Biricik Suden’den farklı olarak daha zor gerçekleşiyor. Kendilerinde belirti görülen yurttaşlar birkaç gün bekleyip hastanede test olmaya çağrılıyor. Hastaneye giden yurttaşlar, kendileri gibi onlarca kişinin beklediği bir sırada, test yapılmasını bekliyor. Evde test uygulaması ise genellikle 65 yaş üstü veya kronik hastalar için sağlık görevlileri tarafından uygulanıyor. Fakat Türkiye’de pek çok zenginin oturduğu eve sağlık çalışanı ve tanı kiti getirerek test olduğu haberleri sıklıkla duyuluyor. Geçtiğimiz günlerde Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak, evinde hızlı tanı kitlerini kullandığı görüntüleri paylaşmıştı.