Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i ölümünün 14. yılında gerçekleştirdikleri yürüyüş ile andı.

Üniversitelerine atanan AKP’li kayyım rektör Melih Bulu’ya karşı nöbet eylemi yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları yürüyüş ile 14 yıl önce katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i andı. Onlarca öğrencinin katıldığı yürüyüşte Ermenice ve Türkçe “Buradasın Ahparıg” pankartı açıldı. Ardından ellerinde mumlarla Güney Kampüs Meydanı’ndan Güney Kampüs kapısına yürüyen öğrenciler, kampüs kapısı önünde Türkçe ve Ermenice olmak üzere açıklama gerçekleştirdi.
Açıklamayı okuyan Boğaziçi öğrencilerinden Rümeysa Özüyağlı, iktidarın tüm muhalifleri cezalandırdığını, temel insan haklarını yok saydığı ve her türlü baskıcı politikayı uyguladığını belirterek, birlik ve dayanışmanın önemine dikkati çekti. Özüyağlı, “Tüm baskılara, kayyımlara, işkence ve gözaltılara karşı tıpkı Hrant’ın da yaptığı gibi sesimizi yükseltmek için bir araya geldik. Hrant’ın da dediği gibi dokunulmaz sayılan her şeyin üzerine gitmeli ve dokunulmamış hiçbir şeyi tabusal karanlığında bırakmamalıyız. Eleştiriyi bilmeyen bir topluma bu alışkanlığı kazandırmak hayli zor ama bu çabamızı sonuna dek sürdüreceğiz. Çünkü bir bebekten bir katil yaratan sistemi sorgulamadan hiçbir şey yapılamayacağının farkındayız” dedi.
Anma öğrencilerin “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz, Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganlarıyla son buldu.