CHP Milletvekili Zeynel Emre, koronavirüs tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle kesilen tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi talebiyle hazırladığı kanun teklifini Meclis’e sundu

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre, koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle kesilen cezaların iptali için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Emre, Meclis’e verdiği yasa teklifinde, “Covid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” ifadelerini kullandı.

“ÖDENEN CEZALAR DA İADE EDİLMELİ”

CHP’li Emre, salgın sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını belirtti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesini isteyen CHP’li Emre, TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, iktidarın virüsle mücadelede hukuksal boyutta da sınıfta kaldığını savunan Emre, şöyle konuştu:

“Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa ceza kesildi, üstelik çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai işlem söz konusu olmazken on binlerce vatandaş çeşitli gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Covid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli.”