Van Valiliği, kent genelinde dört yılı aşkındır süren eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süreyle yeniden uzattığını duyurdu.

Van Valiliği, kent genelinde dört yılı aşkındır süren eylem ve etkinlik yasağını yeniden uzattığını duyurdu. Kentteki yasaklar, darbe girişiminin ardından ‘güvenlik’ gerekçesi ile 21 Kasım 2016’da başlatılmıştı.
Valiliğin yazılı açıklamasında, yasağa “milli güvenliğin sağlanması”, “kamu düzeni ve genel sağlığın korunması”, “salgının yayılım hızını kontrol altında tutma” gibi gerekçeler gösterildi.
Açıklama özetle şöyle:
“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 04/01/2021 tarihinden geçerli 18/01/2021 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun 17. Maddesine istinaden yasaklanmşıtır.”
“İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stand kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının ise, yukarıda açıklandığı üzere Koronavirüs salgınının göründüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyon temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızının kontrol altında tutulması amacıyla 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır.”