CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, LGS’deki şaibe iddialarını gündeme getirdi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a dün yapılan LGS’deki şaibe iddialarına yönelik, “2021 LGS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği bilgileri doğru mudur” diye sordu.

“2021 LGS İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUŞTURMA AÇILMIŞ MIDIR?”

Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Karabıyık “Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınav 06.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katıldığı sınav ile ilgili bazı şaibeli konular basına yansımıştır. 2021 LGS sorularının bir yayınevine ait kitapçıkla paralellik gösterdiği iddiaları gündeme gelmiştir” ifadelerini kullandı. CHP’li Karabıyık’ın, Bakan Selçuk’a sınavlara yönelik sorduğu sorular ise şöyle:

  1. 2021 LGS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği bilgileri doğru mudur?
  2. Hangi alanlarda kaç soru bu yayınevinin kitapçığı ile paralellik göstermektedir?
  3. 2021 LGS soruları daha önce herhangi bir alanda yayımlanmış mıdır?
  4. İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır?
  5. 2021 LGS ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

LGS NE ZAMAN OLDU?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının ilk oturumu saat 09.30’da başladı ve 10.45’te sona erdi. İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de bitti.. Sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.