Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor, gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. İzmir’de okullarımızla ilgili bir sorun yaşamadık” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100. Yıl İlkokulu’nu ziyaret etti.

“139 OKULDA HAFİF HASARLAR SÖZ KONUSU”

İzmir’deki okul binaları için endişe edilecek bir durumun olmadığını söyleyen Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:
“İzmir’de 3 bin 600 okulumuzda yaklaşık olarak 850 bin öğrencimiz var. İzmir’de 850 bin öğrencimizin öğrenim gördüğü okullarda bir hasarımız söz konusu değil. 139’unda hafif hasarlar söz konusu ama bununla ilgili tedbirler alınacak. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hangi okulumuzda durum nedir, ne tür hasar vardır, bunların saptanması ve bir havuzda toplanması sağlanabildi. Okullarımızla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını net bir şekilde ifade edebilirim.”

“VERİLEN ARA GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”

AA’nın aktardığı habere göre, Selçuk, il genelindeki okullarda tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“139 okulumuzdaki küçük ölçekli hasarların bazı çatlaklar ya da duvarlarda görülen bazı emarelerin hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor, gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. İzmir’de okullarımızla ilgili bir sorun yaşamadık Allah’a şükür. İl ve ilçe okul kriz müdahale ekiplerimiz, psikososyal destek ekiplerimiz bu süreçte aktif olarak rol alıyorlar ve 53 kişilik arama kurtarma ekibimiz yine arama kurtarma faaliyetlerine destek oluyor sahada. Bu süreç devam edecek.”
Okullardaki eğitim öğretime bir hafta ara verildiğini de hatırlatan Selçuk, “Bu sürenin duruma göre gözden geçirilmesi elbette söz konusu olabilir. Bu ortamda çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, velilerimizin psikososyal desteğe ihtiyacı var. Bu sarsıntı sonrası çocuklarda oluşabilecek birtakım ruhsal problemlerin iyileştirilmesi için uzmanlarımız hazır, çalışıyorlar” diye konuştu.