Uzaktan eğitim programları kapsamında EBA TV’de yayımlanan Adnan Menderes’in idam görüntüleri kamuoyunda büyük tepki çekti. Bu tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisinin haberi olmadan paylaşıldığını ve kendisinin de bu görüntüleri tasvip etmediğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya bu görüntüleri TBMM’ye taşıdı. Kaya, Ziya Selçuk’a yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bu görüntüleri kimlerin yayımladığını sordu.

KAYA: O GÖRÜNTÜLER ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZDU

Bu görüntülerin çocukların psikolojisini bozduğunu ve korku yarattığını belirten Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da kişisel sosyal medya hesabından EBA TV’de gösterilen idam görüntülerine ilişkin, “Bu yoğun süreçte üzülerek ifade ediyorum ki görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum.” açıklamasını yapmıştır. Yapılan açıklama kamuoyunda, Milli Eğitim Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a rağmen farklı işler yapan kamu görevlileri olduğu algısını yaratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığının resmi hesaplarından öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve kamuoyuna yönelik bir açıklama da yapılmamıştır. Velilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm kamuoyu görüntülere büyük tepki göstermiş; konunun uzmanları da görüntülerin çocuklarımızın ruh sağlığını bozacak nitelikte olduğunu açıklamıştır.” dedi.


Kaya, Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
1. Görüntülerin EBA TV’de gösterilmesine kim ya da kimler karar vermiştir?
2. Yayında sorumluluğu olan kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? İlgili kişiler görevden alınmış mıdır?
3. Sorumlu kişiler kamuoyuna açıklanacak mıdır?
4. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı resmi hesaplarından kamuoyuna neden bir açıklama yapılmamıştır?
5. Milli Eğitim Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanına rağmen iş yapan kamu görevlileri var mıdır? Varsa bu kişiler görevlerine devam edecek midir?
6. Çekilen görüntüler ne zaman, kimler tarafında ve ne amaçla hazırlanmıştır?
7. Bu görüntüler daha önce de okullarda öğrencilere gösterilmiş midir?