EĞİTİM

CHP’li Kaya’dan Doğa Koleji açıklaması: Bakanlık görevini yapmadı

Doğa Koleji Ankara Eryaman Kampüsü önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Doğa Kolejinde yaşananlar AKP’nin eğitim politikalarının bir sonucudur. AKP kendisiyle birlikte eğitim sistemini de çökertti” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile birlikte, Doğa Koleji’nde aylardır öğretmen ücretlerinin ödenmemesi, veli ve öğrencilerin yaşadığı sorunlar ile olayın siyasi boyutlarına ilişkin “Doğa Koleji Ankara Eryaman Kampüsü” önünde bir basın açıklaması yaptı.

Yıldırım Kaya açıklamasında, “Öğretmen maaşlarının ödenmemesindeki nedenlerin altını kazdıkça, olaylar çok farklı boyutlara ulaştı.  Özel okul gelirlerinin karlı inşaat şirketlerine aktarımı, FETÖ’cülerle kurulan ticari ilişkiler, sosyete damadın başında bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığının denetim görevini yapmaması, Ticaret Bakanlığının yapılan hukuksuzluklara göz yumması, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sorumsuzluğu, kendi içlerindeki iktidar ve rant kavgası… Bütün bu ilişkiler ve hukuksuzluklar,Doğa Kolejinde ve diğer özel okullarda yaşananları anlamamızı sağladı” dedi.

 “OKULUN SATILACAK OLMASI ÖĞRETMEN ÜCRETLERİNİN ÖDENMEMESİNE GEREKÇE OLAMAZ”

Doğa Koleji yönetiminin satış işlemleri tamamlandıktan sonra öğretmenlerin ve diğer çalışanların ücretlerinin ödeneceği açıklamasına tepki gösteren Kaya, “Öğretmen ücretlerinin okulun satış işlemlerinden sonra ödeneceği açıklaması esef vericidir. Okulun satılacak olması öğretmen ücretlerinin ödenmemesine haklı bir gerekçe olamaz. Bu durum öğretmenlerimizin iyi niyet ve emeğinin sömürülmesidir” İfadesini kullandı.

“BAKANLIK GÖREVİNİ YAPMAMIŞTIR”

Kaya, “İçleri boşaltılan gelirleri inşaat şirketlerine aktarılan yüzlerce özel okul için ne Ticaret Bakanlığı, ne de sosyete damadın başında bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı denetim ve müfettiş incelemesi başlatmamıştır. Türkiye’nin en büyük özel okulunda aylardır öğretmen ve personel ücreti ödenmemesine rağmen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini yapmamıştır” dedi.

“PEŞİN ALININ PARALAR HANGİ İNŞAAT ŞİRKETLERİNE YATIRILDI?”

“Kadir Topbaş’ın FETÖ’cü damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile Doğa Koleji sahibi Ömer Saçaklıoğlu arasındaki ilişki nedir?” diyen Kaya, “Doğa Koleji velilerinden peşin alınan paralar hangi inşaat şirketlerine yatırıldı? diye sordu.

Doğa Koleji’nde yaşanan elektrik kesintisine de tepki gösteren Kaya “21. yüzyılda Türkiye’den eğitim manzaraları işte böyle. Okulun elektrikleri borcundan dolayı kapatılmış. Eğitimin geldiği durum içler acısı. Bir eğitim kurumunda elektrikler borcundan dolayı kesiliyor. Bu anlayışla nereye varılabilir?” dedi.

“ÖZEL OKULLARDA YAŞANANLARIN NEDENLERİ VE YANITLARI İŞTE BU SORULARDA SAKLI”

CHP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın şu soruları sordu:

“Özel okullar devletten aldığı desteği nerelere yatırıyor?

Doğa Koleji velilerinden peşin alınan paralar hangi inşaat şirketlerine yatırıldı?

2002 yılından bugüne iki defa el değiştirip, ortaklıklar kuran eğitim kurumu kimlere peşkeş çekildi?

Kadir Topbaş’ın FETÖ’cü damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile Doğa Koleji sahibi Ömer Saçaklıoğlu arasındaki ilişki nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Sosyete Damat, Doğa Koleji’nin denetimini neden yaptırmadı?

Ticaret Bakanlığı ve Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı neden görevini yapmadı?”

 “DOĞA KOLEJİ’NDE YAŞANANLAR AKP’NİN EĞİTİM POLİTİKALARI SONUCU”

Kaya, “Doğa Kolejinde yaşananlar AKP’nin eğitim politikalarının bir sonucudur. AKP kendisiyle birlikte eğitim sistemini de çökertti. Artık bıçak kemiğe dayandı. Tek adam anlayışının Türkiye’yi getireceği son duraktayız. Onlar saraylarında halktan kopuk, zevki sefa içinde yaşıyorlar. AKP Genel Başkanının torunlarının gittiği okullarda bu sorunlar yaşansaydı ne yapardı çok merak ediyoruz” dedi.

 “BU DEVİR AKP’NİN LALE DEVRİ”

“Milli Eğitim Bakanlığı en başından yapması gerekeni, en sonunda yapmak için harekete geçtiğini duyurdu. Özel okul açanlara teminat şartı getirileceğini duyurdu. Bu kararın uygulamasına, satışın eşiğinde olan Doğa Koleji ile başlanmalıdır” diyen Kaya, “Bu devir AKP’nin lale devridir. Bu devir kapanmadan Türkiye’nin düzlüğe çıkması mümkün değildir” İfadelerini kullandı.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video