AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Gaziantep Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Arif Özaydın, kendisini güzel sanatlar fakültesine dekan olarak atadı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Gaziantep Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Arif Özaydın, kendisini güzel sanatlar fakültesine (GSF) vekâleten dekan olarak atadı.

ÜNİVERSİTEDE PROFESÖR YOK DEDİ ANCAK AKADEMŞK KADRODA BİR PROFESÖR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Cumhuriyet’ten Çağatan Akyol’un aktardığına göre “Ben de memnun değilim bu durumdan. Vekâleten idare ediyorum. Ben güzel sanatlar fakültesinin sadece dekanıyım. O işlerden anlamam” diyen kamu yönetimi bölümünden mezun olan; doktora ve yüksek lisansını çalışma ekonomisi alanında yapan Prof. Dr. Arif Özaydın’ın ataması, 24 Eylül 2020 tarihinde yapıldı. Göreve başladıktan sonra kendisini güzel sanatlar fakültesine vekâleten dekan olarak atayan Prof. Özaydın, dekanlık görevi için üniversitede profesör bulunmadığını söyleyerek bu adımını savundu.

“KALKIP SANAT DERSİNE GİRMEM”

Prof. Özaydın, “Geldiği zaman atanır. Bir doçent var, onu yardımcım yaptım. İşleri o yürütüyor. Ben anlamam o işlerden, kalkıp da sanat dersine girmem” dedi. Ancak üniversitenin sitesinde GSF’deki resim bölümünün akademik kadrosunda bir profesörün olması dikkat çekti.

“BANA TEKLİF EDİLSE DE YAPMAM”

Kamu yönetimi bölümünden mezun olan Prof. Özaydın, “işi ehline verme” taraftarı olduğunu belirterek “Ben öğrenciyken iktisadi idari bilimler fakültesi dekanlığını bir mühendis yaptı. Acı ve vahim bir şeydi. Ben de mecbur kaldığım için yapıyorum dekanlığı, yoksa hayatta yapmam. Bana teklif edilse de yapmam. Sizin bildiğiniz bir profesör varsa atayalım” diye konuştu. Güzel sanatlar fakültesi için profesör ilanı verilmemesini, devletin kadrolarının dolması sözleriyle savunan Özaydın, Mart ayı itibarıyla profesör ilanı için başvuracaklarını kaydetti.