CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Her bölgede internet erişiminin aynı hızda ve erişimde olmadığı biliniyor. İhtiyacı olan tüm öğrencilere sınırsız ve hızlı internet erişim hizmeti sunmayı planlıyor musunuz?” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, uzaktan eğitimde öğrencilerin yaşadığı internet ve bilgisayar sıkıntıları ile ilgili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Bayır, “Her bölgede internet erişiminin aynı hızda ve erişimde olmadığı biliniyor. İhtiyacı olan tüm öğrencilere sınırsız ve hızlı internet erişim hizmeti sunmayı planlıyor musunuz?” diye sordu.

“3 MİLYON ÖĞRENCİNİN EVİNDE İNTERNET YOK”

Bayır, verdiği soru önergesinde şunları kaydetti: “Devlet okuluna giden 3 milyon 17 bin öğrencinin evinde internet, 754 bin 429 öğrencinin ise evlerinde televizyon bulunmuyor. İnternet ve kendilerine özel bilgisayar/tablet gibi araçlara sahip olmayan öğrencilerimiz uzaktan eğitimle birlikte ciddi sorunlar yaşıyor.”

“ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİYLE BİRLİKTE GELECEKLERİNİ DE ETKİLİYOR”

“Bu konunun acilen çözülmesi ve eşit eğitim fırsatının verilmesi gerekmektedir. Süreç öğretmenlerle öğrencilerin iletişimini etkilerken, aynı zamanda sınıfsal farklılıkları da gözler önüne sermekte. Bu farklılıklar, çocukların psikolojisiyle birlikte geleceklerini de etkiliyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu yüksek maliyet ve erişim yetersizliği nedeniyle hızlı internet hizmetinden de mahrum kalıyor. Televizyondan verilen eğitimlerde, öğrencilerin öğretmenlerle iletişim kuramadığı ve doğrudan soru soramadığı için verimli olmadığı, eğitimciler tarafından ifade ediliyor.”

“KAÇ ÖĞRENCİNİN BİLGİSAYARI YOK?”

  • Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin kullanması için bilgisayar ve tablet vermeyi düşünüyor musunuz? Böyle bir planınız varsa bunun için ne kadar bütçe ayırdınız
  • Ülkemizin her bölgesinde internet erişiminin aynı hızda ve erişimde olmadığı bilinmektedir. İhtiyacı olan tüm öğrencilere sınırsız ve hızlı internet erişim hizmetini nasıl sunmayı planlıyorsunuz?
  • Uzaktan eğitimin başladığı altı aylık süre boyunca, ülkemizde kaç öğrencinin uzaktan eğitim için gerekli, kendine ait bilgisayar veya tableti bulunmaktadır? Kaç öğrencinin kendine ait bilgisayar veya tableti yoktur?
  • Kaç öğrencinin yüksek hızlı internete erişimi vardır? Uzaktan eğitimin uygulandığı altı aylık süre boyunca bu veriler toplanmış mıdır?
  • Sınıfta görülen derslerde bile öğretmen sayısının yetersizliği, öğretmenlerin yoğun çalışma temposuna bağlı sıkıntılar ya da ders materyallerinin eksikliği yüzünden sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Uzaktan eğitimi verecek olan öğretmenlerimiz için çalışma saatlerinde düzenlemeler yapmayı planlıyor musunuz?
  • Uzaktan eğitimlere başlamadan önce öğretmenlerimizi, özel bir eğitimden geçirmeyi planlıyor musunuz?