Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe ders kitabında öğrencilere, Peyami Safa’nın ‘Atatürkümüz’ başlıklı yazısından bir bölüm verilerek, “Abartma ve duygu belirten ifadelerin geçtiği cümleleri ‘Atatürkümüz’ metninden bularak yazınız” denildi.

Yedinci sınıflarda okutulan Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe ders kitabında, abartma sanatına örnek olarak, edebiyatçı Peyami Safa’nın Atatürk’ün ölümünden bir gün sonra kaleme aldığı ‘Atatürkümüz’ başlıklı yazısı gösterildi.
Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, öğrencilere yazıdan bir paragraf verilerek, “Abartma ve duygu belirten ifadelerin geçtiği cümleleri ‘Atatürkümüz’ metninden bularak yazınız” denildi.

“ART NİYETLİ BAKIŞLA HAREKET EDİYORLAR”

Safa’nın Atatürk’ün yokluğunu ağıt şeklinde ifade ettiğini belirten Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, ders kitabını hazırlayanların art niyetli olduğunu ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:
“Ders kitabındaki metinleri hazırlayanlar art niyetli bakışla hareket ediyor. Bilhassa son zamanlarda gerçek amaçlarını gizleyerek, cümle içinde zihin altına mesaj vermeye çalışıyorlar. ‘Bunların hepsi abartılı, ne gerek var buna’ gibi mesaj veriyorlar. Atatürk sevgisi abartı değildir. Peyami Safa da hislerini yazmıştır.”

“ATATÜRK’Ü SIRADANLAŞTIRMA DÜŞÜNCESİ BURADA DA HAKİM”

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ders kitabı komisyonlarının iktidar yanlısı Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenlerden oluştuğunu anlatan Balık, şöyle devam etti:
“Onların kindar ve dindar gençlik yetiştirme hedeflerine ulaşabilmek işin Atatürk’ü zihinlerde sıradanlaştırma düşüncesi burada da hakim.”