EĞİTİM

SODEV’den çarpıcı eğitim araştırması: Eğitim başarısı olarak karşılığı olmamasına rağmen imam hatiplere para akıyor

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından ‘Türkiye’de eğitim: İmam hatipleşme, beklentiler ve memnnuniyet’ araştırmasına yönelik raporun sonuçları açıklandı. Rapor’da özelikle imam hatiplere ilişkin dikkat çeken veriler yer alıyor. İmam hatiplerin sayısı AKP döneminde 3 kat arttı ve imam hatip öğrencilerinin sayısı 71 binden 498 bine yükseldi.

Türkiye genelinde telefonla yapılan anket çalışmasında çocukları ilkokul, ortaokul ve lisede olan veliere sorular yöneltildi.

17-21 Kasım 2019’da gerçekleştirilen araştırma, yüze 95 güven aralığında yüzde 4 hata payı ile ve 600 kişi ile yapıldı.

Araştırmada özelikle imam hatiplere ilişkin çarpıcı veriler yer alıyor:

* İmam hatiplerin sayısı AKP döneminde 3 kat arttı
* İmam hatip öğrencilerinin sayısı 71 binden 498 bine yükseldi
* Üniversiteye öğrenci yerleştirmede en başarısız alan imam hatiplerde
* Çocuklarını İmam hatiplere göndermek isteyenlerin oranı yüzde 10, Anadolu, Fen Liseleri’ne ise yüzde 54
* Türkiye’de eğitim çok kaliteli diyen velilerin oranı yüzde 2,8
* Türkiye’de eğitim almış bir gencin dünyanın başka yerinde iş bulma oranı yüzde 19
* Ankete katılanların yüzde 58’i yüksek bir eğitimden ziyade yüksek bir gelire sahip olmak istiyor

MEB Örgün Eğitim istatistiklerine göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sayısı 1099 iken 2018-2019 yılında bu sayı 3394 oldu. İmam hatip ortaokullarının sayısı 6 yıl içerisinde 3 kat arttı. Yine 2002-2003 yılında sayısı 450 olan imam hatip liselerinin 2018-2019 yılında 1623’e yükseldi. imam hatiplerde okuyan öğrencilerin sayısında da rekor düzeyde bir artış var.

AKP İLE BİRLİKTE İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİ 70 BİNDEN 500 BİNE YÜKSELDİ

2002-2003 yılında yani AKP’nin seçimi kazandığı ilk yılda imam hatipe giden toplam öğrenci sayısı 71.100 kişiyken bu sayı 2018-2019’da 498.002 kişiye yükseldi. Toplam bütçeden imam hatiplere ayrılan bütçe de aynı oranda dağıtıldı. Öğrenci başına bütçe de 12.707 TL ile imam hatip öğrencileri oldu. En az bütçe ise 1673 TL ile okul öncesi öğrencileri oldu.

Sayıları bu kadar çoğaltılan ve öğrencileri sayıları yükseltilen imam hatipler lisans yerleştirme programlarında da en başarısız alanda yer alıyor.

ÜNİVERSİTEYE EN DÜŞÜK YERLEŞME ORANI İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİNDE

Sosyal bilimler öğrencilerinin lisans yerleştirme oranı yüzde 58,02 olurken çok büyük bütçe ayrılan imam hatip öğrencilerinin oranı ise yüzde yüzde 14,09 ile en altta yer alıyor.

Velilerin çocuklarının eğitiminden memnuniyetini ölçümlemek amacıyla yapılan araştırmada ise daha dikkat çekici veriler yer alıyor.

AİLELER ÇOCUKLARINI İMAM HATİPLERE GÖNDERMEK İSTEMİYOR

“Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderme şansınız olsaydı (puan ve adresten bağımsız) aşağıdaki okul türlerinden hangisine göndermek isterdiniz?” sorusuna velilerin verdiği cevaplar bir kez daha imam hatiplere olan güvensizliği ortaya koyuyor. AKP döneminde en fazla bütçe ayrılan ve en fazla okul yaptırılan imam hatiplere çocuklarını göndermek isteyen velilerin oranı yüzde 10’u geçmiyor. Veliler en fazla ise yüzde 54,5 ile Anadolu ve fen liselerini tercih ediyor.

VELİLER TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİMİ KALİTESİZ BULUYOR

“Türkiye’deki eğitimi genel olarak düşündüğünüzde 1-Tamamen kalitesiz, 10-Çok kaliteli olmak üzere kaç puan verirsiniz?” sorusuna da yine verilen cevaplar Türkiye’deki eğitimin kalitesizliğine işaret ediyor. “Tamamen kalitesiz” diyenlerin oranı yüzde 17’nin üstünde yer alırken tamamen kaliteli diyenlerin oranı ise sadece yüzde 2,8’de kalıyor.

“ÖĞRENCİLER BU EĞİTİMLE DÜNYANIN BAŞKA YERİNDE İŞ BULAMAZ”

“Sizce Türkiye’de öğrenciler dünya standartlarında bir eğitim alıyor mu?” sorusuna velilerin yüzde 86, 4’ü hayır cevabını verirken velilerin yüzde 13,6’sı ise evet diyor. Türkiye’de eğitim almış bir gencin dünyanın başka bir yerinde iş bulamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 80,9 iş bulabilir diyenlerin oranı ise yüzde yüzde 19,1.

“Yüksek bir gelire sahip olmak mı yoksa yüksek bir eğitime sahip olmak mı istersiniz” sorusuna da yine katılanların yüzde 58,1’i yüksek gelir cevabını verdi.