Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ücretli öğretmenlerin durumuna ilişkin açıklama yaptı. Her iki bakan da ücretli öğretmenlerin ücretlerinin ödenmeye devam edeceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Devlet olarak gereken tüm destekleri sunuyoruz ve sunmaya devam ediyoruz” dedi. Bakan Albayrak, adımların öncelikli olarak dar gelirlilere yönelik olduğunu söyledi.

“ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNE DEVAM EDİYORUZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak corona virüs ile sosyal medya hesabı Twitter’dan videolu değerlendirmelerde bulundu.


Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:
“Devlet olarak gereken tüm destekleri sunuyoruz ve sunmaya devam ediyoruz.
Vergi ve SGK ödemelerinin tamamını erteledik. Asgari ücret desteğine devam ediyoruz. İşini, gelirini kaybeden vatandaşlarımızın sorunlarını ivedilikle çözmek için var gücümüzle uğraşacağız. Salgın sonrası ekonomide yeni bir dönem başlayacak.

“FİRMALAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURSUN”

Sağlam finans sektörümüz, kapsayıcı sosyal güvenlik sistemimiz ve güçlü sağlık altyapımızla dünyadaki pek çok ülkeden daha iyi durumdayız.
Firmalar, İşçi çıkarmak ya da ücretsiz izin yerine ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvursun, vatandaşımız maaş almaya devam etsin.
Ekonomik İstikrar Kalkanı ile salgından etkilenen meslek gruplarımızın taleplerini yerine getirmeye devam ediyoruz.
Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz.”

ZİYA SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlere ödemelerin uzaktan eğitimin başladığı günden itibaren yapılacağını bildirdi.