Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul ve ortaokulda bu dönem karne notunu katılım puanı üzerinden, liselerde ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla belirleneceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze sınavların ertelendiğini duyurdu.
Buna göre, yüz yüze sınav yapılmamış öğrenciler için sadece performans ödevleri geçerli olacak ve not ortalamaları belirlenecek. Öğrencilere karne dağıtımı yapılmayacak.

“OLAĞANÜSTÜ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil, sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar” ifadelerini kullandı.
“Bu yıl olağanüstü bir süreçten geçiyoruz” diyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti:
“Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz. Lütfen, sizden şu anda sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz.”