Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sokağa çıkma yasağına ilişkin, “Türkiye için herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Günlük koronavirüs tablosuna ilişkin konuşan Koca, “Burada ben ilk günden itibaren söylüyorum. Benim verdiğim rakamların tamamının doğru olduğunu söylüyorum. Bizim veri olarak çok ciddi altyapımız var. Vatandaşımızın ihtiyacı olan bilgileri veriyoruz” dedi.

“KISITLAMA DÜŞÜNMÜYORUZ”

Sokağa çıkma yasağı ihtimallerine dair de konuşan Koca, “Türkiye için herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz” dedi. Vaka ve hasta sayısında artışın olmaması için maskeyi işaret eden Koca, maskenin üst solunum yolu viral enfeksiyonunu önleyen özellikleri olduğunu söyledi.

“PANDEMİNİN SEYRİNE GÖRE KADEMELİ OLACAK”

Üniversitelerin açılmasına dair yaptığı konuşmada Koca, “Üniversiteler özellikle MEB okullarının bu dönemde açılmasıyla birlikte seyrini görmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalar açılan sınıflarla ilgili salgındaki gelişim ve o yaş grubunda enfeksiyon oranlarının ne olduğunu görerek ona göre bir karar veya öneri söz konusu olacak. Önümüzdeki dönem tabii ki okullar açılmış olacak ama bu pandeminin seyrine göre kademeli olacak” dedi.