Hakkari merkezi ile Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Derecik ilçelerindeki 12 bölge, 31 Aralık’a kadar ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi.

Hakkari merkezi ile Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Derecik ilçelerindeki 12 bölge, 31 Aralık’a kadar ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Valiliğin açıklamasında, ‘vatandaşların terör saldırıları nedeniyle ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütmek ile seyahat etme hakkını kullanmaktan mahrum kaldıkları’ belirtildi.

GEREKÇE: “TERÖRİST TEHDİDİ VE SALDIRISI”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadır. Valilik makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla bölgesinde emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.”

SALI GÜNÜ TUNCELİ’DE 29 BÖLGE GEÇİCİ ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ

Açıklamada, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince 12 bölgenin 31 Aralık günü saat 23:59’a kadar ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildiği kaydedilerek, bu bölgelere izinsiz girilmesinin yasaklandığı duyuruldu. Salı günü Tunceli’de 29 bölge ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edilmişti.