CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Narlıdere Huzurevi’nde aralarında 60 personelin de bulunduğu 330 kişide koronavirüs çıktığı bilgisini Sağlık Bakanı Koca’ya sordu.

İzmir Narlıdere Huzurevi’nde kalan 270 kişi ile burada görev yapan 60 personelin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı belirtildi. İddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“HABERLER YAŞLILARDA CİDDİ BİR KORKU YARATIYOR”

Salgın gibi dönemlerde huzurevlerindeki psikolojik destek konusunun hayati önem taşıdığını vurgulayan Beko, şunları söyledi: “Belirsizlik ve çaresizlik hisleri, hastalanma ve ölme korkusu, güvensizlik, korunma-kollanma ihtiyacı, huzursuzluk, aşırı kaygı, depresif belirtiler, uyku ve iştah değişiklikleri sıklığı bu kurumların sakinlerinde daha çok görülmektedir. Tüm iletişim ortamlarında ‘yaşlılar daha fazla ölüyor ve/veya risk taşıyor’ haberleri de yaşlılarda ciddi bir korku, tek başınalık hissi ve izolasyon ihtiyacı getirmektedir. Bununla birlikte Kovid-19 şüphesi olan bir sakinin bulunması, diğer sakinler arasında kaygı ve huzursuzluk da yaratabilmektedir.”

SAĞLIK DURUMLARI NEDİR?

Beko, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
Yüksek risk grubunda yer alan 60 yaş üzerindeki yurttaşların kaldığı huzurevleri koronavirüs salgınından nasıl etkilenmiştir?
Huzurevinde kalan kaç vatandaşımız koronavirüs olası veya kesin tanısı almıştır?
Hastanelerde tedavi görenlerin sayısı kaçtır? Hayatını kaybedenlerin sayısı kaçtır?
İzmir Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan vatandaşlarımızdan 270’i ve görev yapan personelden 60’nın testlerinin pozitif çıktığı bilgisi doğru mudur?
Doğruysa hasta olan bu vatandaşlarımızın sağlık durumları nedir?”
Bayburt Huzurevi’nde de 35 kişide koronavirüs tespit edilmişti.