Dünya Engelliler Haftası’na ilişkin basın açıklaması yapan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Bizi engelli hale getiren ayaklarımızın tutmaması, gözlerimizin görmemesi değil, tedbirlerin alınmamış olmasıdır” dedi ve gereken adımların atılması çağrısında bulundu.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla partisinin İstanbul İl Örgütü binasında açıklaması gerçekleştirdi. Piroğlu, “Bizi engelli kılan tedbirlerin alınmamış olmasıdır” diyerek, sorunların çözümü için adım atılması çağrısı yaptı.

“ENGELLİLER SALGIN DÖNEMİYLE BİRLİKTE EN AĞIR DÖNEMİNİ YAŞIYOR”

Engelli yurttaşların sorun ve taleplerine dikkat çeken HDP’li Piroğlu, şu ifadelerini kullandı:

“1992 yılından bu yana yaklaşık 156 ülkede 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası kutlanıyor ve bu hafta boyunca farkındalık için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelliler Sözleşmesi’ni imzaladık.

Ne yazık ki hala bir dizi sorunla karşı karşıyayız. Bu hafta boyunca sosyal medyada engellilere yönelik duyarlılık mesajları alacağız. Bildiğimiz klişe sözler yine tekrarlanacak. ‘Sevginin engelleri aştığını, herkesin engelli adayı olduğunu ve aslında zihinsel olarak engelli sorununu kafamızda çözdüğümüzde aslında engelliliği de kafamızda çözeceğimiz’ gibi kavramlar ve açıklamalar gündeme gelecek. Oysa Türkiye’de engelliler salgın dönemiyle birlikte en ağır dönemini yaşıyor.”

Pandemiden en çok etkilenenlerin engelliler olduğunu vurgulayan Piroğlu, “Salgından binlerce kişi yaşamını yitirdi. İnsanlar sağlığa erişimi olabildiğince kısıtlandı. Bütün bu sorunların yaşandığı bir ortamda engellilerin sorunları katlanarak devam etti. Biz HDP olarak dikkat çektiğimiz şey engellilerin sorunlarının ortadan kaldırılmasına ilişkindir. Ama bu iktidar yaptıklarıyla daha da derinleştiriyor” diye konuştu.

“ENGELLİLER TOPLUM DIŞINA İTİLİYOR”

Piroğlu, engelliliğin tıbbı bir mesele olarak ele alındığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Siz engelliliği tıbbi bir mesele olarak ele alırsanız çözümü de tıbbi yöntemlerle çözersiniz. Bu da yardıma muhtaç kişi anlamına gelir. Bu durumda engelliler devlet tarafından bir yük olarak görülür. Bu şekilde engelli birey toplum dışı görülür. Bu nedenle kapitalist toplumda engelliler toplumun dışındaki unsurlar olarak görürler. Onlar normal insan olarak tanımlanmaz. Özellikle Türkiye’de devletin engellilere ilişkin yükümlülüklerini ailenin sırtına yüklenilmektedir. Devlet burada yapması gereken şeyleri, bir takım desteklerle ailelere yıkıyor.”

Engellilerin talebinin destek, sevgi ve yüce gönüllülük olmadığına vurgu yapan Piroğlu, engelliler haklarını kullanabilecekleri ve sosyal hayata düzenli katılabilecekleri koşulların yaratılmasını istediğini belirtti.

Engellilik meselesiyle esas olarak yerel yönetimlerin ilgilenmesi gerektiğine vurgu yapan Piroğlu, “Güçlendirilmiş yerel yönetimler engellilik sorununda erişimi, fiziksel ya da ekonomik desteğini sağlamakla görevlidir.  Engellilerin temel bir talebi var: Oda sıradan bir insan gibi yaşamaktır. Siyasetin, sanatın her alanında yaşamın içinde olmaktır. Yaşamı buna göre ayarladığınızda yeti kaybı bir engellilik olmaktan çıkar.  Bizi engelli hale getiren ayaklarımızın tutmaması, gözlerimizin görmemesi değildir. Bizi engelli kılan tedbirlerin alınmamış olmasıdır”  dedi.

“BİZ SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNÜ İSTİYORUZ”

KHK’larla 2 binden fazla engelli bireyin işten atıldığına vurgu yapan Piroğlu, şöyle devam etti:

“Bu insanlar bile bile ölüme tek edildi. Özellikle bu koşullarda o insanların yaşama şansı yok. Biz bu hafta boyunca iktidar ve muhalefetten, toplumsal kurumlardan somut öneriler istiyoruz. Neredeyse hiç birinin engellilere yönelik çözümü yok. Biz HDP olarak yayınladığımız Engelliler Manifestosu’yla engellilerin sorunlarına çözüm bulmaya ve bunu daha da geliştirmeye çalışıyoruz.”

Engellilerin toplumsal ve fiziki sorunlarının olduğuna değinen Piroğlu, “Engelliler ve engelli kurumları bir araya gelerek çözüm yolu bulmalıdır. Biz kendi taleplerimiz ve haklarımız doğrultusunda bir engelliler hareketi örmek zorundayız. Kendi haklarımız için mücadele etmediğimiz sürece kazanma şansımız yok. Bütün herkesin bu önyargılarından kurtulması gerekir. İfade ettiğim gibi bizim sevgiye ve yardıma ihtiyacımız yok. Biz sorunlarımızın çözümünü istiyoruz” diye konuştu.