İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yapılan merkezde antikor testi de yapılmaya başladı. Antikor testi yaptırmak isteyen yolcular, uçuştan 2 ila 4 saat önce test yaptırabilecek.

Salgın nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda kurulan ve 24 saat yolculara hizmet veren test merkezinde PCR testinin yanında antikor ve antijen testleri de yapılmaya başlandı. Tedbir amaçlı antikor ve antijen testi yaptırmak isteyen yolcular, uçuş öncesi havalimanında bu hizmetlerden yararlanabilecekler.

SONUÇLAR MAKSİMUM 4 SAAT İÇERİSİNDE

Havalimanında antikor testi yaptıran yolcular, daha önce koronavirüs geçirip geçirmediklerini kontrol edebilecekler. Bir diğer hizmet olan antijen testi ile de yolcunun hasta olup olmadığı belirlenecek. Yolcular bu testlerin sonuçlarını İstanbul Havalimanı’na kurulan test merkezlerinde maksimum 4 saat içerisinde alabilecekler.

YOLCULAR İŞLEMLERİ İÇİN HERHANGİ BİR HASTANEYE GÖNDERİLMİYOR

PCR, antikor ya da antijen testi yaptıran yolcular işlemleri için herhangi bir hastaneye gönderilmezken, testler İstanbul Havalimanı’nda kurulan laboratuvarlarda sonuçlandırılıyor. 2020 yılı Temmuz ayında faaliyete geçen test merkezi, 5 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. Günlük 12 bin PCR test yapabilme kapasitesine sahip merkezde yolcular sonuçlarını 2 ila 4 saat arasında hızlı bir şekilde alabiliyor.