Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği tarafından düzenlenen, “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyası kapsamında 15 adet bisiklet lösemi hastası çocuklara dağıtıldı.


Birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi lösemi hastalarının tedavisinde de moral ve motivasyon çok önemli bir etken. Bu etkeni ön planda tutan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği yönetimi, “Bisiklet Sevgisi ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyasında düzenledi. Bu kapsamda lösemi hastası çocuklara düzenledikleri kampanya çerçevesinde bisiklet alınarak hediye edildi.
Kanser tedavisi gören çocukların tedavi sürecinde hastanede geçirdiği süreyi daha keyifli hale getirmek ve sağlıklarına katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü kampanya ile Adana çeşitli hastanelerde tedavi olan 15 lösemi hastası çocuğa bisiklet hediye edildi.
“Bisiklet Sevgimiz ile Lösemiyi Yeniyoruz” kampanyası hakkında bilgi veren Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel kanser hastası çocukların, hayatlarının bir dönemini hastanede geçirdiğini belirterek, “O çocuklar parka gidemiyorlar, oyun oynayamıyorlar diye bisiklet kampanyası yaptık. Çocuklarımızın bisiklet hayallerini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz Çocuklarımızın doya doya bisiklete binme hayalleri ile lösemi ile savaşlarında moral oluyor” dedi.

MORAL TEDAVİ BAŞARISINI ARTTIRIYOR

Kanserli çocukların da yoğun ve zorlu bir tedavi sürecinden geçtiğini anlatan Yücel, şunları kaydetti: “Ne kadar ağır tanıları olsa da tedavileri yoğun olsa da uzun bir süre hastanede kalsalar da çocuklar. Çocukça şeyler yapmaktan hoşlanıyorlar. Onlarla oyun oynarsanız o günkü durumu ne olursa olsun gülüyorlar. Tüm tedavi sürecinde hastanede kaldıklarında koşamıyorlar, oynayamıyorlar normalde olması gerektiği gibi. Onların fiziksel aktivitelerini devam ettiriyor olması tedavinin başarısını arttırıyor. Bu kampanya ile hem farkındalık yarattık hem de çocuklara ‘Siz çocuksunuz, bisiklete binebilirsiniz’ dedik. Kanserle savaşan çocukların da yüzünde ufak bir gülümsemeye katkıda bulunabildiysek bu bizim için çok büyük mutluluk.”

BİSİKLETLE TÜRKİYE TURU YAPTI

Lösemi hastası çocuklara dikkat çekmek ve kök hücre bağışı konusunda toplumsal bilinci arttırmak amacı ile bisiklet ile pedal çevirerek Türkiye turu yaptığını ve bu tur sırasında tanıştığı bisiklete gönül veren insanların da kampanyaya destek verdiğini belirten dernek başkanı Kemal Yücel; Lösemi hastası çocukların bir hayalini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “2 senedir bu kampanya ile ilgileniyoruz. Biz bisiklete gönül veren ve kanser farkındalığı olan insanlar olarak çocukların bisiklete binmesi gerektiğini düşünüyoruz. dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Bu bisikletlerin alımında destekleri olan tüm herkese teşekkürlerini sunan Başkan Yücel, “Bireysel olarak katkıda bulunan, bisiklet alarak destek olan tüm değerli dostların katkılarıyla sevdiklerimize çocuklarımızın tebessümlerini hediye ediyoruz. Bugün bizim için mutluluk, çocuklarımızın minik yüreklerine dokunabilmek ve onların yüzlerindeki tebessümlerinin sebebi olabilmektir. Dünyanın en güzel hissi birinin yüzündeki gülümsemenin sebebi olduğunu bilmektir.” dedi.