Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kayyum tarafından 1 milyon 950 bin TL bedelle inşa edilen ve 2019’da açılışı yapılan otogar halen faaliyete sokulmadı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki Turgut Özal Bulvarı’nda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski kayyumu Cumali Atilla ile ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında açığa alınan Kulp Belediyesi kayyumu Fatih Dülgeroğlu ortaklığıyla hazırlanan proje kapsamında 2018 yılında 1 milyon 950 bin TL bedelle inşa edilen ilçe otogarı halen faaliyete girmedi.

11 KASIM 2018’DE İNŞASI TAMAMLANDI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, kayyumlar ortaklığıyla hazırlanan otogar projesi için 4 Nisan 2018’de ihale yapıldı. İhale, 1 milyon 950 bin TL bedelle Nurfe İnşaat adlı şirkete verildi. İhalenin ardından başlayan otogar inşası 11 Kasım 2018 tamamlandı.

AÇILIŞI 2 YIL ÖNCE YAPILDI

Mart 2019’da ise toplam 11 milyon 500 bin TL’ye mâl olan yapılar ile birlikte otogarın da açılışı yapıldı. Otogar, stadyum, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, camii gibi yapılan açılışına dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Büyükşehir Belediye kayyumu Cumali Atilla, Kulp Belediyesi kayyumu Fatih Dülgeroğlu da katıldı.

KENT SAKİNLERİ MAĞDUR

Toplu açılış töreninde övgüler dizilen ilçe otogarı, 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen faaliyete sokulmadı. Diyarbakır’a merkeze en uzak ilçedeki otogarın faaliyete sokulmaması kent sakinlerinin mağdur olmasına neden oluyor. Yoğun yolcu sirkülasyonun olduğu kentte, otobüs firmalarının da kentin en işlek caddelerinde durması aynı zamanda trafiğin de aksamasına neden oluyor. Söz konusu durumdan kaynaklı kent sakinleri farklı merkezlere gitmek için uzun bir süre otobüs beklemek zorunda kalıyor. Kulp-Diyarbakır arasında Büyükşehir Belediyesi’ne ait tek bir otobüsün çalışması da yaşanan mağduriyeti artırıyor. İlçe otogarının neden faaliyete geçmediği öğrenilemezken, DBB yetkilileri de sessiz kalmayı tercih etti. DBB’nin 6 farklı birimi, “yetkimiz yok” gerekçesiyle konuya dair bilgilendirme yapmadı.