Van’da koronavirüsten ölen bir kişinin cenazesi ailesine “Bulaşıcı olmayan doğal ölüm” diye teslim edildi. Ailesi tarafından cenaze defnedildikten sonra koronavirüsten öldüğü açıklandı.

Koronavirüs salgını başından bu yana Türkiye ile ilgili en çok tartışılan konuların başında koronavirüs ölümlerinin doğru aktarılmadığı şeklindeydi. TTB, hazırladığı raporlarda Türkiye’nin DSÖ’nün ölüm kodlarını kullanmadığı eleştirileri yapılmıştı. Sağlık Bakanlığı ise bu iddiaları yalanlayarak verilerin şeffaf olduğunu öne sürdü. Ancak bazı ölüm olaylarında durumun hiç de Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği şekilde olmadığını gösteriyor. Bu olaylardan biri de Van’da yaşandı.
Van’ın Erciş ilçesi Karatavuk Mahallesi’ne bağlı Yağlık mezrasında yaşayan Muhbet Çiftçioğlu, 12 Nisan’da rahatsızlanması üzerine Erciş Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan muayenenin ardından Çiftçioğlu, koronavirüs şüphesiyle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan testlerde kalp yetmezliği, hipertansiyon ve KOAH gibi kronik rahatsızlıkları bulunan Çiftçioğlu‘nun, 15 Nisan’da alınan sürüntü örneğiyle olduğu raporlandı. Testin pozitif çıkmasıyla ihmaller zinciri başladı.

AİLESİNE KORONAVİRÜS OLDUĞU SÖYLENMEDİ

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, koronavirüs testi pozitif çıkan Çiftçioğlu, 19 Mayıs’ta Van Bölge Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi. Virüsten yaşamını yitiren bir kişinin devlet görevlileri tarafından önlemler alınarak defnedilmesi gerekirken, Çiftçioğlu’nun ailesi çağrılarak cenazesi teslim edildi. O ana kadar ailesine Çiftçioğlu’na koronavirüs tanısı konulduğu söylenmedi. Yine ailesine verilen raporda, Çiftçioğlu’nun ölüm nedeni; “Bulaşıcı olmayan hastalık-Doğal ölüm” olarak belirtildi.

DİNİ VECİBELER YERİNE GETİRİLEREK DEFNEDİLDİ

Ardından aile cenazeyi alarak, Karatavuk Mahallesi’ne bağlı Yağlık (Dêr) mezrasına götürdü. Burada dini vecibeleri mahalleliler tarafından yerine getirilen Çiftçioğlu, yine akrabaları tarafından toprağa verildi. Defin işlemleri bitine kadar da aile Çiftçioğlu’nun koronavirüsten öldüğünü öğrenemedi. Van Valiliğinin, defin işlemlerinden bir gün sonra 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, ihmaller zinciri açığa çıktı.

VALİLİK DURUMA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Valilik, “İlimiz Erciş İlçesi Karatavuk Mahallesinde ikamet eden 67 yaşındaki Muhbet Çiftçioğlu 26.03.2020 tarihinde kendisini ziyarete gelen çocuklarını ikametinde misafir ettikten sonra 12.04.2020 tarihinde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri üzerine Erciş Şehit Rıdvan Çevik Devlet Hastanesine başvurmuş, yapılan tetkikler sonucu koronavirüs (Covid-19) şüphesi ile Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmişti. Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve KOAH gibi kronik rahatsızlıkları bulunan Çiftçioğlu‘nun 15.04.2020 tarihinde alınan sürüntü örneği ile Covid-19 olduğu kesinleşmişti. Yapılan tüm tedavilere rağmen genel durumu kötüye giden Çiftçioğlu, 19 Mayıs 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz” mesajı paylaştı.

AİLE İKİ GÜN SONRA GERÇEĞİ ÖĞRENDİ

Bu açıklamanın basında yer alması üzerine, aile ve mahalle halkı Çiftçioğlu’nun Kovid-19’dan yaşamını yitirdiğini öğrendi. Aile ve mahalleliler, valiliğin bu açıklaması üzerine isyan etti. Cenazede yer alan ve ismini vermek istemeyen aile bireyi, “Madem hastamız koronadan hayatını kaybetti, neden bize bunu söylemediler, neden raporuna bulaşıcı olmayan hastalık yazdılar, neden gerekli önlemleri alıp cenazeyi kendileri defnetmediler? Tüm mahalleli şu an büyük bir tedirginlik yaşıyor. Biz cenazemizi hastaneden alıp mahalleye getirerek kendimiz defnettik. Hatta mezarlıkta iken askeri yetkililer cenazenin defni sırasında insanlar arasında mesafenin korunması için bize uyarıda bulundular. Şimdi cenazeye katılanlar, valiliğin açıklamasından sonra bizi arayıp ‘Acaba virüs bize bulaşmış mı?’ diyorlar. Biz hastamızın virüsten hayatını kaybetmediğini düşünüyoruz ama valiliğin açıklaması tam tersi yönde. Ne yapacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yok” dedi.

İHMAL ZİNCİRİ UZUYOR

Çiftçioğlu’nun koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini bilen yetkililerin, cenazeyi aileye teslim etmesi, defin işlemlerinin salgın dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında yapılmaması ihmallerinin yanı sıra şimdiye kadar mahallede önlemlerin alınmadığı, cenaze sonrası mahalle sakinlerine koronavirüs testinin yapılmaması ve karantina uygulanmaması, ihmaller zincirini uzattı.
Çiftçioğlu ailesi, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.