Erkekleri daha çok etkileyen Kovid-19’un testosteron hormonu nedeniyle daha ağır seyretmesine neden olduğu düşünülüyor. Üroloji ve üreme sağlığı uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, farklı ülkelerde Kovid-19’un erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinin araştırıldığını dile getirdi.

Üroloji ve üreme sağlığı uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, farklı ülkelerde Kovid-19’un erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinin araştırıldığını belirterek, virüsün erkekleri daha çok etkilediği, erkeklerde daha fazla sitokin fırtınasına yol açtığı ve daha ağır seyretmesine neden olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Bakırcıoğlu, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, hem doğal yolla gebelik hem de kısırlık tedavilerinde koronavirüsle ilgili endişelerin, gebe kalma konusunda duraklamaya sebep olduğuna işaret ederek, konunun tedavi süresince yaşanabilecek olası enfeksiyondan ayrı, hastalığın uzun ve kısa vadede bilinmeyen etkileri olarak dile getirildiğini aktardı.

DOĞURGANLIĞA ETKİSİ İNCELENİYOR

Salgın sürecinde hastalığın erkekte ve kadında doğurganlık ve üreme organları üzerindeki etkilerini anlamak için çalışmaların halen devam ettiğine değinen Bakırcıoğlu, uluslararası çalışma ve makalelerin sonuçlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı gruplar üzerinde çalışmalar sürüyor. Kovid-19’un erkek üreme sistemi üzerindeki etkileri konusunda, hem çocuk sahibi olma sorunu yaşayan hem de hamile kalmayı planlayan çiftlerin endişelerini giderecek ve sorularını cevap verecek araştırmalar devam ediyor. Erkek üreme sağlığında Kovid-19 hastalığı geçiren erkekler üzerinde yapılan çalışmalardan birtakım sonuçlar elde edildi.”

SPERM HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

İleri yaş erkeklerde kalp, damar ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar ile sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların kadınlara göre daha yüksek oranda görülmesinin de hastalığın erkeklerde daha çok ölüme yol açmasını etkilediği ifade ediliyor. Doç. Dr. Bakırcıoğlu, bilimsel çalışmaların devam ettiğini, ancak Wuhan Tongji Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışmada “Kovid-19 geçirenlerde virüsün etkisinin erkek hastaların sperm üreten hücrelerini öldürdüğünün ve testis dokusuna zarar verdiğinin ortaya çıkarıldığını” söyledi.

TESTESTERON ORANI ÖNEMLİ

Bakırcıoğlu, Floransa Üniversitesi Careggi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yapılan çalışmada, durumu ağırlaşan erkekler ile bulguların düzelmeye gittiği vakaların karşılaştırıldığını, durumu ağırlaşan ve ölümle sonuçlanan vakaların testosteron değerlerinin iyileşen erkeklerden anlamlı oranda düşük olduğunun görüldüğünü anlattı. Amerika ve Avrupa Üreme Sağlığı Dernekleri tarafından aşının, virüs ve etkilerinden korunmanın en etkili yolu olarak açıklandığının altını çizen Bakırcıoğlu, aşıların uygulanmasının, virüsten korunmak için eldeki tek silah olduğunu vurguladı.