Hindistan varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “İstanbul’daki insanlar gittikleri yerlerde varyantı yayacaklar” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada İstanbul’da 5 kişide Hindistan varyantı görüldüğünü duyurdu. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk televizyonunda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“GİTTİKLERİ YERDE YAYACAKLAR”

Tam kapanma açıklamasının ardından İstanbul’daki yurttaşların, yazlık bölgelere ve memleketlerine gittiklerini anımsatan Prof. Dr. Ceyhan, “Özellikle yazlık yerler, bu insanların bir kısmı memleketine gidiyor. İstanbul’daki virüsü yayıyoruz. İstanbul’da Hindistan varyantı 5 kişide tespit edilmiş. Bunu da alıp gittiler bu insanlar. Gittikleri yerlerde de yayacaklar” diye konuştu.

“ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERDEN BİR TANESİNİ BERTARAF ETTİK”

“Seyahat kısıtlamasını insanlar şehirden şehre virüs götürmesin diye yapılsın istedik ama insanlara şu saatten sonra ‘yasak başlıyor’ deyince bu manzaralar çıkıyor ortaya” şeklinde konuşan Ceyhan, “Daha şimdiden aldığımız önlemlerden bir tanesini bertaraf ettik. Dolayısıyla bu yayılmaya, bu insanların gittiği yerlere yayılmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

“MUTASYONA FIRSAT TANIYORUZ”

BioNTech aşı takviminde değişikliğe gidilmesini de değerlendiren Ceyhan, “Aşılarda istisnalar vardır. Genellikle dozlar arası sürenin azaltılması, aşının koruculuğunda azalmaya neden olmaz. Fakat biz bu şekilde geciktirirsek karşımıza 2 tehlike çıkar. İlk aşılananları yeniden aşılamak zorunda kalabiliriz. İkinci olarak da virüsün mutasyona uğranmasına fırsat tanıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘tam kapanma’ kararı sonrası toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında saat 16.30’da video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda, aşılama süreci konuşuldu. Toplantının ardından açıklama yapan Koca, “Sputnik V aşısından 6 ay içerisinde 50 milyon doz almak üzere anlaştık” bilgisini paylaştı. Öte yandan Koca İstanbul’da 5 kişide Hindistan varyantının gözlendiğini duyurdu ve “Bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip ediliyor” dedi.