4 Ağustos 2020, Salı

Mersin Büyükşehir Belediyesi anneler ve çocuklarının kamp hayalini gerçek yaptı

Güven BoğaBütün yazıları

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, düzenlediği “Anne Çocuk Çadır Kampı” etkinliğiyle çok sayıda kadın ve çocuğa ilk kez kamp deneyimi yaşattı. Birçoğu ilk defa evinden uzak, açık alanda bir gece geçirme deneyimi yaşayan kadınlar, uzun süredir çocuklarıyla kamp hayali kurduklarını, etkinlikle hayallerini ilk kez gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu Sorumlusu Şerife Hasoğlu Dokucu, etkinliğin yapılacak daha büyük işlerin ilk adımı olduğunu belirterek, “Kadınlar için bu yaptığımız ilk etkinlik. Tabii biz Kadın Dairesi olacağız. Kadın Dairesi çalışmaları yapıyoruz. Kadınların daha bireysel, bağımsız hareket etmeleri için, sosyal hayata karışmaları, birbirleriyle daha iyi iletişim sağlamaları için bu tarz faaliyetler yapıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, anneler ile çocuklarının kamp hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu tarafından her hafta sonu Tarsus Gençlik Kampı’nda gerçekleştirilen “Çocuklar Toprak ve Su ile Buluşuyor” etkinliğinin kapsamı genişletilerek, yeni ve farklı bir çalışmaya imza atıldı. Gençlik Kampı’nda bu kez hafta içi düzenlenen “Anne Çocuk Çadır Kampı” ile çok sayıda kadın ve çocuğa ilk defa kamp deneyimi yaşatıldı. Anneleriyle ilk kez kamp yapmanın mutluluğunu yaşayan çocuklar, apartman hayatından uzakta doğal yaşamın keyfini tattı.

Kamp ateşi, doğa yürüyüşü, balık tutma, oryantiring, yüz boyama, masal, mitolojik öyküler, eğitici oyunlar, karaoke ve kano ile gezinti gibi aktivitelerin de gerçekleştirildiği etkinlikte, birçok kadın ve çocuk ilk defa evlerinden uzakta, açık alanda bir gece geçirmenin heyecanını yaşadı. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu Sorumlu Şerife Hasoğlu Dokucu, kamp ateşinin çevresinde dostluk ve dayanışma ortamını kurmanın mutluluğunu paylaşarak, “Bu, kadınlar için yaptığımız ilk kamp. Uzun süredir hayalimizdi. Kadınlarımızı kamp hayatına alıştırmayı çok arzu ederek bu çalışmayı yaptık. Devamını daha yoğun bir şekilde daha kapsamlı bir şekilde yapacağız” dedi.

“İLK KEZ ETKİNLİK KAPSAMINDA KADINLAR İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI”

Çocuklar Toprak ve Su ile Buluşuyor etkinliğinin şu ana kadar genellikle çocukları kapsadığını, ancak ilk defa etkinlik kapsamında kadınlar için bir çalışma yapıldığını belirten Dokucu, Kadın Dairesi olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Tabii biz Kadın Dairesi olacağız. Kadın Dairesi çalışmaları yapıyoruz. Kadınların daha bireysel, bağımsız hareket etmeleri için, sosyal hayata karışmaları, birbirleriyle daha iyi iletişim sağlamaları için bu tarz faaliyetler yapıyoruz. Biliyorsunuz, bir de Kırsal Mahalle Buluşmaları var. Onlarda da köy ve şehir kadınlarını bir araya getiriyoruz. Üretici ve tüketiciler oluyor, işin içine iç turizmi de katmış oluyoruz.”
Dokucu, kamp hayatının kadınlara kattığı zenginliği kendi yaşamından bildiğini ve bu kampın, daha büyük çalışmaların ilk adımı olduğunu belirterek, “Bu kadınlarımızdan çoğunun ilk kampı oluyor. Evin dışında belki çoğunun ilk gecesi olacak. Kamp hayatının kadınlara kattığı zenginlikleri kendi yaşamımdan bildiğim için, ben de çok heyecanlıyım. Bu denemeydi. Eksikliklerimiz neler, ne tür faaliyetler ekleyebiliriz hem de arkadaşlardan da fikirler alalım diye az kişiyle yaptık. Gerisi çok daha yoğun gelecek” dedi.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ, DAHA GÜZEL ŞEYLER YAPACAĞIZ”

Etkinlikte, aileler için çadır tahsisi ve ulaşım imkanı Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanırken, vatandaşlar da gönüllü olarak ellerinden gelen tüm gayreti gösterdi. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Boltaç, “Her şey mümkün. Biz buraya en ufak bir para harcamadık. Sadece ekipmanlarımızla belediye personellerimiz gelip burada hizmetlerini sundular. Onlar sayesinde biz de buraları çok güzel alanlara çevirdik. Tabii emeği olan insanlar var, onlara da çok büyük teşekkürler borçluyuz. Başta Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere değerli eşleri Meral Seçer, keza burada Şerif Hasoğlu Dokucu ve Tufan Dokucu var. Burada gönüllülük esası ile çalışıyoruz. Ben şöyle diyeyim; bu daha başlangıç, daha güzel şeyler yapacağız” diye konuştu.

Kendilerine gelen geri dönüşlerin olumlu yönde olduğunu ve bu tarz etkinlik taleplerinin her geçen gün artarak kendilerine ulaştığını söyleyen Boltaç, “Bugün mesela burada kamp alanı kurduk. Kamp alanlarımıza aileler çocukları ile birlikte geldi. Bir gece de olsa, 1.5 gün de olsa bir kamp nasıl yapılır, neler yapılır bunları gördüler. Bir taraftan eğitici şeyler veriyoruz, bir taraftan onların mutlu olabilecekleri şeyler, etkinlikler, faaliyetler düzenliyoruz. Bunun sonunda da bize güzel tepkiler ve geri dönüşler oluyor. İnanın şu anda köylerden ‘bizimkileri de getirin’ diye talep geliyor sürekli. Hepsine gerekiyorsa tek tek buradan faydalanmaları için sefer düzenleyeceğiz” dedi.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR KAMP HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kadınlar, etkinlikten haberdar oldukları andan itibaren heyecanlandıklarını ve hemen çocuklarına haber verdiklerini söyleyerek, uzun zamandır kurdukları kamp hayalini bu etkinlikle gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çocukları 5 yaşındaki Ömer Mirza ve 2 yaşındaki Deniz Kayra’yla etkinliğe katılan anne Yasemin Aydemir, Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından gördüğü etkinlik duyurusuyla ilgili yetkilileri arayıp, bildi aldığını ve etkinliğe katılmaya karar verdiğini anlatarak, “Daha önce hiç kamp tecrübemiz olmadı, ilk defa oluyor ama çok hoşumuza gitti, çok sevindik. Çocuklara biraz anlattım; kampa gideceğiz, çadır kuracağız diye. Ama bu kadar eğlenceli olacağını beklemiyorduk açıkçası. Söylememe gerek yok herhalde, çocuklarımı görüyorsunuz, sudan çıkartamıyorum” dedi.

Apartmanda yaşadıklarını belirten Aydemir, “En fazla ayda bir denize gidebiliyoruz. Bir de mahallemizde parkımız var. Onun dışında doğayla bir ilişkimiz yok. Çocuklara hep anlatıyordum, ormanlar falan filan var ama görmeyince bir anlamı olmuyor. Şimdi geldik, görüyorlar” diye konuştu.

Hatice Kaya isimli anne ise çocukları 13 yaşındaki Elif ve 9 yaşındaki Ece Su ile etkinliğe katılırken, yine ilk kamp deneyimi yaşayanlardan olmanın heyecanı ve merakını paylaştı. Kaya, “Hep bir kamp hayali kuruyorduk, ilk defa bunu gerçekleştirebildik. Şu anki katılımımızın inanılmaz katkısı var. Sonuçta bu çocuklar apartman çocuğu. İlk defa doğayla iç içe, içli dışlı bir gece geçirecekler. ‘Islandık’ falan diyorlar ama buna alışacaklar. Çok güzel bir plan yapılmış, çok güzel düşünülmüş. Harika bir etkinlik” dedi.

ÇOCUKLAR ETKİNLİĞİ TELEFONA TERCİH EDİYOR

Etkinlikteki çeşitli aktivitelerle doğanın tadını çıkartan Ece Su Kaya, kanoda kürek çekmenin nasıl bir şey olduğunu merak ettiğini ve deneyimleme fırsatı bulmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, “Annem internette bakmış, sonra bize de buradan bahsetti. Biz de geldik buraya, çadırlarda kalıyoruz. Bir sürü şey olduğunu söyledi. Kano, karaoke, yüz boyama varmış, çadırlarda kalınabiliyormuş. Duyunca çığlık atasım geldi heyecandan. Kano sürmeyi hayal ediyordum, sürdüm. Burası evde telefonda oyun oynamaktan daha eğlenceli. Çünkü telefonda hiçbir şey yapılmıyor ama burada daha çok eğleniyorum” dedi.

ŞEHİR DIŞINDAN DA ETKİNLİĞE KATILANLAR OLDU

Mersin sınırlarının ötesinde yankı uyandıran etkinliğe, Adana’da yaşayan Cansu Şenol da kardeşi ve yeğenleriyle birlikte katılarak, böyle fırsatların her zaman ele geçmediğini ifade etti. Şenol, “Annem böyle bir şey olduğunu söyleyince, güzel olacağını düşünerek Adana’dan geldik. Çocuklar için de bence çok farklı olacak. Çok değişik bir ortamda yatacaklar. Dışarıdan hayvan sesleri falan gelerek ya da güneşin ilk doğduğu aydınlıkla uyanacaklar. Evde uyandığında duvar görüyorlar, burada çok farklı bir ortamda uyanacaklar. Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ederiz. Adana’dan geldik. Umarım devam eder de böyle etkinliklere hep geliriz” diye konuştu.

Son Haberler

35 yaşındaki doktor koronavirüsten hayatını kaybetti

TTB sosyal medya hesabından yapıtığı paylaşımla 35 yaşındaki doktor Mustafa Özlü'nün koronavirüsten yaşamını yitirdiği belirtildi. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde Psikiyatri...

Bitcoin yeniden 12 bin dolar seviyesinde

Kripto para birimi Bitcoin, 2019'un ardından yeniden 12 bin doların üzerine çıktı. Piyasa değeri en yüksek kripto para Bitcoin, pazar günü gece yarısından hemen sonraki...

Çeşme Alaçatı’da 6 mekan salgın tedbirlerine uymadığı için kapatıldı

Çeşme Alaçatı'da faaliyet gösteren 6 eğlence mekanı, koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle kapatıldı. Kapatılan mekanlar arasında Ukraynalı top model Daria Kyryliuk'ın darp edildiği The Beach...

GÜN SONU | 03 Ağustos 2020 – Günün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 03 Ağustos’ta öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 19 kişi daha hayatını kaybetti, 995 yeni tanı koyuldu. Ayasofya’daki cuma namazına...

Çok Okunanlar

TTB Merkez Konseyi Başkanı Adıyaman: İnanılmaz hasta artışı var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Kamu ve şehir hastanelerinde aşırı derecede hasta var....

Dünyaca tanınmış model Türkiye’de güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradı

Dünyaca ünlü Ukraynalı top model Daria Kyryliuk ve arkadaşları, İzmir Çeşme'de bir kulübün güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini iddia...

TSK’da 600 albay, re’sen emekliye sevk edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şûra'da, aralarında kurmayların da bulunduğu 600 albay emekliye sevk...

Cübbeli: İstanbul Sözleşmesi’ne tepki vermezsek çoluk çocuğu eşcinsellikten kurtaramayız

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İstanbul Sözleşmesi'ne tepki verilmesi çağrısını yaptı. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut...

Çeşme Alaçatı’da 6 mekan salgın tedbirlerine uymadığı için kapatıldı

Çeşme Alaçatı'da faaliyet gösteren 6 eğlence mekanı, koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle kapatıldı. Kapatılan mekanlar arasında Ukraynalı top model Daria...

Ailesine tehdit edildiğini söyleyen asker, bir gün sonra ölü bulundu

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er olan Osman Özçalımlı, ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulundu. İzmir...

Murat Övüç’ten Yeşim Salkım’a cinsiyetçi küfür

Sosyal medya fenomeni Murat Övüç, sanatçı Yeşim Salkım'a cinsiyetçi küfür etti. Murat Övüç adlı sosyal medya fenomeni, sanatçı Yeşim Salkım'a...

Meteoroloji pek çok ilde sağanak yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü toplamda 12 kentte kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamaya göre pek çok kentte sağanak yağış...

‘Düştü’ dediği kız arkadaşını şiddet uygulayarak öldürdüğü ortaya çıktı

Antalya'da, 31 yaşındaki Gökhan Ç.'nin "Düştü" dediği 30 yaşındaki kız arkadaşı Hatice Şimşek'i şiddet uygulayarak öldürdüğü ortaya çıktı. Antalya'da, 31...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın