Meteoroloji’den İstanbul’a kritik uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve pek çok kentte sağanak yağış uyarısı yaparken, İstanbul'u sarı kategoride uyardı

Meteoroloji, İstanbul’u sarı kategoride uyardı. Yapılan son dakika uyarısında sele karşı yurttaşlar uyarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve pek çok kentte sağanak yağış uyarısı yaparken, İstanbul’u sarı kategoride uyardı

SELE KARŞI UYARI YAPILDI

Meteoroloji İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde sağanak yağış  ve sel uyarısı yaptı. Yapılan uyarıda İstanbul ile ilgili, “Yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Son dakika uyarısıyla birçok il yarın başlayacak sağanak yağış ve dolu için uyarıldı. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Zonguldak, Bartın, Düzce ve Kastamonu yağışlardan etkilenecek.

İBB AKOM DA UYARDI

İBB’ye bağlı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) bunaltıcı sıcakların yarın yerini rüzgarlı ve yağışlı havaya bırakacağı beklentisini paylaşarak, ani ve yerel olarak görülen yaz yağmurları nedeni ile yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

İBB AKOM tarafından yapılan açıklamaya göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen sıcak hava dalgasının bu akşam Marmara bölgesini terk etmesinin ardından İstanbul, kuzeyli hava akımlarının etkisine girecek. Bununla birlikte fırtına şeklinde (30-60 kilometre/saat) esmesi beklenen rüzgâr ve yerel görülecek yağışlarla birlikte, hava sıcaklıklarının da mevsim normallerine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Bu akşam yerel olarak görülmesi beklenen yağışların, yarın sabah saatlerinden itibaren, özellikle Anadolu yakasının doğu ilçelerinde (Şile, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Çekmeköy, Sancaktepe, Kartal) kısa süreli kuvvetli şekilde etkili olacağı ve yarın öğle saatlerinden sonra bölgeyi terk edeceği bekleniyor.

AKOM, ani ve yerel olarak görülen yaz yağmurları nedeni ile yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve dolu yağışı) dikkatli ve tedbirli olunması konusunda vatandaş bilgilendirildi.