Koronavirüs salgınında aşı takvimine göre sağlıkçılar, 65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu ‘riskli ve hareketli’ 12 milyon kişi, martın ilk haftasına kadar aşılanırsa gevşeme kararlarının daha kolay alınacağı kaydedildi.

Kabine toplantısının ardından koronavirüs kısıtlamalarının bir nebze de olsa gevşetilmesi bekleniyor. Ancak tüm planlar beklenen aşıların gelmesi, hazırlanması ve öncelikli kitlelere yapılmasına göre belirleniyor. Uzmanlar 6.5 milyon doz aşının test edilmesi en 15 gün zaman gerektiğini söylüyor. İkinci parti aşılamayla birlikte şubat ayı sonuna kadar 6 milyon kişinin aşılanmış olması bekleniyor.

15 GÜN İÇİNDE 10 MİLYON AŞI DAHA GELECEK

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre yapılan plan işlerse de 15 gün içinde 10 milyon aşı daha gelecek. Aşılama takvimine göre 20 milyona yakın aşı, ikinci tur aşılanmalar da hesaba katıldığında en fazla 15 milyon kişiye yapılmış olacak.

GEVŞEME KARARLARI DAHA KOLAY ALINABİLİR

65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu ‘riskli ve hareketli’ 12 milyon kişinin martın ilk haftasına kadar aşılanması durumunda gevşeme kararları daha kolay alınacak.

İLK HEDEF KİTLE 12 MİLYON KİŞİ

Verilen bilgiye göre, ikinci dozları yapılacak olan yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı, 8 milyon 65 yaş üstü, 1 milyon emniyet mensubu, 1 milyon TSK mensubu, 1 milyon öğretmenin aşılanmasına öncelik verildiğinde, 12 milyon kişiden oluşan ilk hedef kitlenin aşılanması tamamlanmış olacak.

“MART AYININ İKİNCİ YARISINA KADAR BEKLENMESİ GEREK”

Hükümette yapılan değerlendirmelerde ise normalleşmenin önünde farklı iki görüş bulunuyor. Şubat ayının ikinci yarısından itibaren okullar, lokanta ve kafelerin aşama aşama kontrollü olarak açılmasını savunanlarla, mart ayının ikinci yarısına kadar beklenmesi gerektiğini dile getirenler bulunuyor.

“65 YAŞ GRUBUNUN AŞILANMASI BİTMEDEN OKULLARIN AÇILMAMASI GEREK”

Toplantılarda, kısıtlamaların daha erken kaldırılmasını savunanlar, birinci dalganın sonunda, kontrolsüz açılmanın sonucunu gören okul ve işletme sahiplerinin bundan sonra daha dikkatli olacağı görüşünde. Okulların açılmasının virüsün çocuklar ve gençler aracılığıyla evlere taşınması anlamına geleceği, 65 yaş grubunun aşılanması bitmeden okulların açılmaması gerektiğini belirtenler de bulunuyor.