Bisiklet, spor salonlarının kapalı olması nedeniyle spor amaçlı ve kısa mesafelerde toplu taşıma araçlarına alternatif olarak öne çıktı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül, pandemi nedeniyle spor salonlarında spor yapmanın mümkün olmadığını belirterek, “Hem doğada spor yapabileceği aletlerden biri olan bisiklete yöneldi hem de toplu taşımanın riski nedeniyle bisiklet kullanımı arttı. Bu da bisiklete talebi artırdı. Sadece Türkiye’de değil, dünyada büyük patlama oldu” dedi. Bisiklete talebin çok fazla olduğunu, ancak tedarik zincirinde sıkıntı yaşandığını aktaran Akgül, üreticilerin talebi karşılamada zorlandığını söyledi.

ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN MENZİLİ UZADI

Türkiye’de son 5 yıldır ve dünyada da son 10 yıldır özellikle Avrupa ve ABD’de bisiklete ilginin spor ve ulaşım amaçlı arttığını belirten Akgül, özellikle elektrikli bisikletin yaygınlaşmasıyla eskiden 4-5 kilometre olan menzilin, 40 kilometreye kadar çıktığını söyledi. Salgınla dünyanın spor salonlarında spor yapmayı bıraktığını, hem doğada spor yapılabilecek aletlerden biri olan bisiklete yöneldiğini hem de toplu taşımanın riski nedeniyle bisiklet kullanımının arttığını dile getiren Akgül, bunun da bisiklete talebi artırdığını aktardı. Geçen yıl Yeni Zelanda, Avustralya dahil dünyanın dört bir tarafına bisiklet ihracatı yapıldığını anlatan Akgül, bu yıl da benzer bir ivme olduğunu ve bu ivmenin devam edeceğini söyledi.

“BİSİKLET BU COĞRAFYADA YAYGINLAŞACAK”

Elektrikli bisiklete talebin de arttığını belirten Akgül, şöyle devam etti: “Türkiye’de bununla ilgili de yatırımlar var. Yerli elektrikli bisiklet pili üretimi başladı. Türkiye’nin öncü markalarından biri bunu Manisa’da üretmeye başladı. Onunla beraber biz de yeni tesisimizde bazı parçalar ekleyeceğiz. İhracat için de bize büyük bir avantaj sağlayacaktır. 2023-2024 yılına sipariş almaya başladık özellikle elektrikli bisiklet ile ilgili. Bisiklet de bu coğrafyada yaygınlaşacak.”

“ÖNEMLİ OLAN KAFADAKİ BİSİKLET YOLLARI”

Bisiklet kullanımında önemli olanın bisiklet yolları değil, “kafalardaki bisiklet yolları” olduğunu dile getiren Akgül, “Biz insanlara trafikte bisiklete saygıyı öğretebilirsek bu bizim için büyük bir başlangıç olacak. Bununla alakalı da ilkokul seviyesindeki çocuklara eğitimle başlamamız lazım. Bu, uzun süreli bir şey. Kafalardaki bisiklet yollarının oluşmasını sağlamamız lazım.” diye konuştu.