Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacına ilişkin, “Hidroksiklorokin’den farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere yol açmıyor” açıklamasında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavisinde kullanılan ‘Favipiravir’ ilacının Sağlık Bakanlığı’nın kullanımını durdurduğu Hidroksiklorokin etken maddeli ilaçtan daha güvenli olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen yıl yaptığı açıklamada Covid-19’un tedavisinde kullanılan ‘Hidroksiklorokin’ etken maddeli ilacın yan etkileri olduğunu belirterek kullanılmamasını tavsiye etti. Türk Tabipleri Birliği (TTB) de Sağlık Bakanlığı’na ilacın kullanılmasının durdurulması çağrısında bulundu. Ancak bakanlık bir yıl boyunca kullandıktan sonra Covid-19 tedavi rehberini güncelledi ve ‘Hidroksiklorokin’ etken maddeli ilacı çıkardı.

Buna göre, hem hastanede hem de evde tedavi gören koronavirüs hastalarına ‘Hidroksiklorokin’ etken maddeli ilaç verilmeyecek.

“FAVİPİRAVİR COVID-19 TEDAVİSİNDE GÜVENİLİR VE ETKİN Mİ?”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise, Twitter hesabından tedavide kullanılan ‘Favipiravir’ ilacına ilişkin açıklama yaptı.

Ceyhan “Favipiravir Covid-19 tedavisinde güvenilir ve etkin mi?” başlığı ile yaptığı açıklamada, “Favipiravir’in çok sayıda metaanalizde etkisi gösterilmemiş. Etkili olduğu iddiaları tıp dergilerinden çok, basın bültenlerinde ve Çinlilerin yayınlarında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Ceyhan, Favipiravir’in, Hidroksiklorokin’den farkına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Hidroksiklorokin’den farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere yol açmıyor, bu nedenle yaygın olarak kullanılıyor. Biz çocuklara başından beri Hidroksiklorokin’i hiç kullanmadık, Favipiravir’ini de nadir durumlar dışında kullanmıyoruz. Tedavide daha etkili olabilecek Banlanivimab gibi antikorlar çok pahalı ve ancak ağır hastalık geçirme riski olanlara erken dönemde kullanılabiliyor. Favipiravir kullanmış hastaların telaşlanmasına gerek yok, uzun sürede önemli yan etkilerin geliştiğine dair veri yok. Sonuç olarak hala en etkili tedavi ilaç tedavisinden çok, destek tedavisidir; gerektiğinde sıvı, oksijen, gözlem.”