Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Görünen o ki yaptığımız onca hataya rağmen kapanma sürecinin sonunda yüzümüz az ya da çok gülecek. Ama bilelim ki bu ciddi kapanma da probleme kalıcı bir çözüm getirmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında, koronavirüs (Covid-19) salgınının gidişatına ve vaka sayılarındaki artış nedeniyle alınan tedbir kararlarını değerlendirdi.

Müftüoğlu, “Pandemi sürecinin zor ve kritik bir virajındayız. Bir çeşit ‘sınırlı kapanma dönemi’ne girdik. Bu dönemi iyi değerlendirmek, kısıtlamalara ‘elimizden geldiği kadar’ değil, ‘daha da fazlası’yla uyum göstermek mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

“’KADEMELİ AÇILMA’ KONUSUNDA TOPLUMSAL BİR MUTABAKAT”

Prof. Müftüoğlu, şöyle devam etti:

“Görünen o ki yaptığımız onca hataya rağmen kapanma sürecinin sonunda yüzümüz az ya da çok gülecek. Ama bilelim ki bu ciddi kapanma da probleme kalıcı bir çözüm getirmeyecek. Yapılması gereken önemli işlerden birisi de daha şimdiden kapanma sonrasının planlanması, tartışmaya açılması, halka açıklanması, daha doğrusu uygulanacak ‘kademeli açılma’ sürecinin nasıl olacağı konusunda toplumsal bir mutabakatın sağlanmasıdır. Eğer daha önce yaptığımız yanlışları bu kapanmanın sonrasında da tekrarlar, kapılarımızı sonuna kadar ve kontrolsüz bir şekilde açacak olursak, çok değil birkaç ay sonra yeni bir dalganın daha kaçınılmaz olabileceğini unutmayalım.”