Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumda” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye’deki seyriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“RADİKAL TEDBİRLERE BAŞVURMAMIZ KAÇINILMAZ OLDU”

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerdeki artış trendinin neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumda olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz oldu. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise, 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor” diye konuştu.

“16 AYRI AŞI ÇALIŞMASI VAR”

“Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız” diyen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.”
Koca, önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkeye kazandırmayı planladıklarını da söyledi.