Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşıları ücretsiz olarak verilecek. Bunun için yurttaşların e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek, eczanelere başvurmaları gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşılarının eczanelerden yurttaşlara ücretsiz olarak verileceği, bunun için yurttaşların daha önce olduğu gibi e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek, reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerektiği aktarıldı.
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden “Tüm hekim ve eczacılarımızın dikkatine” başlıklı bir duyuru yayınlandı.
AA’nın aktardığı habere göre, duyuruda, Covid-19 salgını sürecinde yurttaşların, başta risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa sürede ulaşmasının amaçlandığı vurgulandı.

“MATBU REÇETELER KABUL EDİLMEYECEKTİR”

“Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşıları eczanelerden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacak olup, bunun için daha önce olduğu gibi e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verilen duyuruda, şunlar kaydedildi:
“Hekimlerimizin, ücretsiz grip aşısı reçetelerini Halk Sağlığı Grip Aşısı ön eki bulunan aşılardan seçerek, sadece Reçetem Sisteminden reçetelendirmeleri gerekmektedir. Matbu reçeteler kabul edilmeyecektir. Eczacılarımızın, ücretsiz grip aşısı reçetelerini sadece Reçetem Sistemi üzerinden karşılamaları gerekmektedir. Daha önce olduğu gibi reçete girildiğinde İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) eczaneler için aşı temin kotası oluşturularak aşı, ecza depolarından ücretsiz temin edilecektir.”