Salgında vaka sayılarının yeniden yükselişe geldiği dönemde açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye tarihindeki en büyük sağlık krizinin yaşandığını ve kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

“KISITLAMALAR YENİDEN GÜNDEM OLMALI”

Birgün’ün haberine göre, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yaklaşan grip mevsimiyle beraber daha da ağırlaşması beklenen koronavirüs salgınına ilişkin “Okullar buna göre açılmalı veya açılmamalı.  Şeffaflık her salgında olduğu gibi çok önemli. Bizim dönemde gördüğümüz en büyük sağlık krizini yaşıyoruz bu ve çok tehlikeli. Kaç vaka olduğunun bilinmesi çok önemli. Kısıtlamalar ise iller bazında değerlendirilerek yeniden gündeme getirilmeli” değerlendirmesini yaptı.

“OKULLAR İLLERİN DURUMUNA GÖRE AÇILMALI”

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Yavuz, illerdeki durumlara göre değerlendirme yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Yavuz, “Okullar buna göre açılmalı veya açılmamalı. Özellikle salgının hızla devam ettiği günümüzde, yine hızla devam eden yerlerde açılmaması gerekiyor. Ayrıca herkesin salgın konusunda aynı noktada olması lazım. İçinde bulunduğumuz durum çok ciddi. Şeffaflık her salgında olduğu gibi çok önemli. Bu birlikteliğin sağlanması için herkesin birbirine güvenmesi lazım. Bizim dönemde gördüğümüz en büyük sağlık krizini yaşıyoruz bu ve çok tehlikeli. Herkes yapıcı bir şekilde bir arada mücadele etmeli. Kaç vaka olduğunun bilinmesi çok önemli. Kısıtlamalar ise iller bazında değerlendirilerek yeniden gündeme getirilmeli” şeklinde konuştu.