Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Turan’dan alerjisi olanlar için Covid-19 aşısı uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Sema Kultufan Turan, ileri alerji tanısı bulunanların, aile hekimlerine durumu bildirmeleri ve aşılarını tam teşekküllü hastanelerde yaptırması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, dünyada salgının ağır şekilde seyrettiğini belirterek, mücadelede en önemli ayağın aşılama süreci olduğunu belirtti. Turan, “Aile hekimince, tanı konmuş bir alerjinin varlığı halinde, bu kişilerin hastane ortamında aşılanması önerisinde bulunulacak” diye konuştu.

“ALERJİSİ OLANLAR 30 DAKİKA AİLE HEKİMİNİN GÖZETİMİNDE BEKLEYECEK”

AA’ya konuşan Prof. Dr. Turan, ASM’lerdeki aile hekimlerinin aşılamada büyük rol oynayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Aile hekimlerinin gözetiminde vatandaşlarımız aşılanabilecek. Randevusunu alan vatandaşımız, bu saate yakın bir zamanda ASM’de olacak. Alanda çok büyük kalabalık oluşturmamak için randevu saatine mutlaka uygun zamanda gidilmeli. Saatinde gelen vatandaşımız, hekimiyle görüşecek ve hekim arkadaşımız kişinin bir alerjisi olup olmadığını sorgulayacak. Özellikle alerji önemli bir konu. Tanı konmuş bir alerjinin varlığı halinde, bu kişilerin hastane ortamında aşılanması önerisinde bulunulacak. Alerji öyküsü olup da alerjisi hafif şekilde tanımlananlar ise aşı sonrası aile hekiminin gözetiminde 30 dakika bekleyecek. Alerji hikayesi yoksa kişilerin aşıları Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimlerinin gözetiminde yapılacak ve 15 dakikalık bir istirahatten sonra evlerine gidebilecekler.”

“SON 6 AY İÇİNDE COVİD-19 GEÇİRENLERİN AŞILANMASINA GEREK YOK”

Covid-19 geçirmiş kişilerin aşılanma sürecine ilişkin de bilgi veren Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Son altı ay içinde Covid testi pozitif çıkan ve hastalık geçirmiş olanların, antikor düzeyleri oluşmaya başlar. Bu bazılarında düşük, bazılarında büyük değerlerde olabilir. Sadece antikor oluşması değil, vücudun hafıza hücrelerinin de bu hastalığa karşı bir takım koruyuculuk yeteneği olduğu için bu kişilerin altı ay içinde aşılanmasına gerek yoktur. Altı aylık süre dolduktan sonra aşılanabilirler.”