Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Şubat ayı sonuna kadar Türkiye’ye etaplar halinde toplamda 30 ila 50 milyon doz aşının geleceğini açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından analizleri tamamlandıktan sonra “Acil Kullanım Onayı” verilen ve dün başta sağlık çalışanları olmak üzere uygulanmaya başlanan koronavirüs (Covid-19) aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“İKİNCİ PARTİ AŞI 10 MİLYON DOZ OLACAK”

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’e konuşan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Ocak ayı içinde ve Şubat başında Türkiye’ye toplamda 30 ila 50 milyon doz aşı gelecek. İlk etapta 7 milyon doz gelecek ve 10 milyon doza tamamlanacak. Aşıların gelişi Şubat sonuna kadar devam edecek” diye konuştu.
Çin’den getirilen ilk parti 3 milyon doz aşının 1,5 milyon kişiye uygulanacağını belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan ise, “İkinci parti aşı 10 milyon doz olacak. Aşının hangi tarihte Türkiye’de olacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek” dedi.

“HASTANEYE GELMEDEN AŞILANABİLECEKLER”

Bilim Kurulu üyesi Dr. Levent Akın da, “Sağlık personelinden sonra aşılanacaklar arasında yaşlı bakım evlerinde ve yine bu tür kurumlarda toplu halde yaşayan engelli bireylere aşı yapılacak. Sağlık il müdürlükleri buralara ekipler gönderecek ve bu kişiler hastaneye gelmeden aşılanabilecek. Tüm bunların planlaması yapıldı. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşı olmadan önce yapması gereken özel bir durum yok. Sonuçta bu bir tetkik değil. Aç ya da tok olarak gelmelerine gerek yok. Hangi ilacı kullanıyorlarsa saatinde ilaçlarını alıp aşı randevusuna gidebilirler. Herhangi bir tedavileri varsa, aşı yaptırmak buna engel değil” ifadelerini kullandı.