Almanya merkezli BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, Covid-19 aşısının tek dozluk bir versiyonu hakkında ABD’li ortakları Pfizer ile görüşeceklerini söyledi.

Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, tek dozluk koronavirüs (Covid-19) aşısının kullanımı için de Pfizer ile görüşüleceğini aktardı. Şahin, ABD’li ortakları Pfizer firması ile karşılaşacakları en büyük zorluğun üretim kapasitesi olacağını söyledi.

“12 SONRA VİRÜSE KARŞI ETKİNLİK GÖSTERİYOR”

Normal şartlarda iki doz halinde uygulanan Pfizer-BioNTech aşısının, ilk dozdan yaklaşık 12 gün sonra koronavirüse karşı etkinlik gösterdiği yönündeki bulgulara işaret eden Şahin, ‘bu verilere şaşırdığını’ söyledi.
Şahin, “İkinci dozdan sonra bağışıklık tepkisinin yoğun bir şekilde arttığını biliyoruz” dedi ve aşının tek dozluk bir versiyonunu değerlendirme konusunda henüz bir karar vermediklerini söyledi. Ancak “Bu, ortağımız Pfizer ile kesinlikle gerçekleştireceğimiz bir tartışma olacak” diyen Şahin, konunun görüşüleceğini dile getirdi.

“DAHA FAZLA DOZA İHTİYAÇ OLDUĞU ÇOK AÇIK”

Duvar’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, üretim kapasitesindeki sorunların çözülmesi gerektiğini ifade eden Şahin, “Daha fazla doza ihtiyaç olduğu çok açık. Nasıl daha fazla doz üretileceğiyle ilgileniyoruz” diye konuştu.
Daha önce iki şirketin ortak açıklamasında, önümüzdeki yıl 1,3 milyar doz aşı üretileceği belirtilmişti. Şahin de bu vaadi yineleyerek, “Ana planımız 1,3 milyar doz. Genişletilmiş bir plan üzerinde çalışıyoruz. Şu anda size ölçeği ne kadar genişletebileceğimizi söyleyemem ama bu önemli olacak” ifadelerini kullandı.