BioNTech’ten MS hastalarını ümitlendiren aşı çalışması

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşı ile isimlerini dünyaya duyuran, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, kronik bir sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroza (MS) karşı aşı denemelerinde “ümit” verici sonuçlar alındığı açıklandı.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, firmanın Johannes Gutenberg Mainz Üniversitesi ile birlikte otoimmün hastalıklarına karşı yaptığı ilk deney sonuçlarının Science dergisinde yayımlandığı ifade edildi.

Söz konusu yayında BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan aday aşısının MS’ye karşı etkisinin bulgularına yer verildiği hatırlatılarak, “BioNTech’in mRNA teknolojisinin MS’deki bu ilk uygulaması, bu endikasyonda yeni bir yöntemi temsil etmekte ve BioNTech’in kendi mRNA platformundan yararlanma potansiyelinin önemini vurgulamaktadır” denildi.

“MS HASTALIĞI İÇİN TEDAVİ YÖNTEMİ BULUNMUYORDU”

MS hastalığına karşı geliştirme aşamasında olan aşının ne zaman piyasaya çıkacağına dair bilgiye ise açıklamada yer verilmedi.

MS, hastalığı beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen nörolojik bir hastalık olarak biliniyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin bir çeşit kafa karışıklığından dolayı vücudun kendi sinir sistemi hücrelerine saldırmaya başlamasıyla ortaya çıkan bu otoimmün hastalığı beyinde inflamasyona neden oluyor. MS, Türkiye’de yaklaşık 75 bin, dünyada da 3,5 milyon kişide görülüyor. Tedavi edilmesini sağlayan bir yöntem bulunmazken, uygulanan tedavilerin hastalığı baskılamaya yönelik olduğu ifade ediliyor.