Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak bir basın toplantısı yaptı. Turizm sezonu öncesinde turistlerle karşılaşacak herkesin aşılanacağını söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, heyetler arası görüşmeler sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında “Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve vatandaşlarımızın güvenliği için bazı tedbirler aldık, turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, ABD ve AB’de tartışılan Kovid-19 aşısı patentleri konusunda ise “Elbette şirketlerin telif haklarına saygı duymak gerekiyor. Ama ortak üretim konusunda ülkelerin daha iyi iş birliği yapması gerek” dedi.

“ALMANYA’NIN YAPICI VE YAKLAŞIMLARI SÜRMELİ”

Basın toplantısında Doğu Akdeniz, Libya, Suriye, Türkiye AB ilişkilerine dair de açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Avrupa Konseyi’nin değerlerini önemsiyoruz, ilgili kurumlarla yakın iş birliğimiz var. İnsan hakları mahkemesiyle ilgili dosya sayılarının azalması için çaba veriyoruz. Doğu Akdeniz, Kıbrıs gibi birçok konuyu ele aldık. Almanya’nın yapıcı ve yaklaşımları sürmeli” dedi.

“AB İLE İLETİŞİMİMİZ ARTTI”

AB heyetinin Türkiye’ye ziyaretinde yaşanan protokol düzenine ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “Almanya’nın katkısıyla AB ile ilişkilerimizde her düzeyde iletişimimiz arttı. Sayın Cumhurbaşkanımız Charles Michel ve Ursula von der Leyen ile görüşmesi de buna örnek. Son derece faydalı bir görüşmeydi ancak protokol meselesi yüzünden baltalandı” ifadelerini kullandı.

“PARALI ASKERLER ÇEKİLMELİ”

Çavuşoğlu, “Libya’da bulunan çok sayıda yabancı savaşçı var, paralı asker var. Bunların çekilmesi konusunda hemfikiriz. Fakat iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma gereği buraya verilen askeri eğitim ve danışmanlık desteği gibi ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi Libya’nın yararına değil. İki ülke arasındaki bu tür anlaşmalara üçüncü taraflar bakımından, doğru bir yaklaşım olmaz” diye konuştu.