ABD’nin iddialarına yanıt vermek amacıyla basın toplantısı düzenleyen Çinli yetkililer Ocak ayında laboratuvarlardaki koronavirüs örneklerinin imha edilmesi emrinin verildiğini ancak bunun delilleri gizlemek adına yapılmadığını açıkladı.

Çin koronavirüsün ilk örneklerini laboratuvarda yok ettiğini itiraf etti.

“GÜVENLİK AMACIYLA İMHA ETTİK”

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusal Sağlık Komisyonu’nun bilim ve eğitim bölümü yöneticisi Liu Dengfeng, 3 Ocak’ta hükümet yetkilileri tarafından koronavirüse dair bazı örneklerin imha edilmesi yönünde bir emir geldiğini söyledi. Dengfeng, bu emrin salgını gizlemek için değil güvenlik riskini engellemek adına yapıldığını belirtti.

POMPEO GİZLENDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in bir laboratuvarda koronavirüse dair örnekleri yok ederek salgının boyutunu gizlediğini ve salgınla mücadeleye büyük zarar verdiğini iddia etmişti. Çin ise yaptığı açıklamada bu uygulamanın, “laboratuvarlara yönelik güvenlik riskini engellemek ve tanımlanamayan patojenlerin neden olabileceği felaketleri önlemek için” yapıldığını savunuyor.
Basın açıklamasını düzenleyen Liu Dengfeng, Çin halk sağlığı yasaları uyarınca, bu tür numuneleri işlemek için gereklilikleri karşılamayan kurumların, bunları nitelikli bir depoya transfer etmesi ya da imha etmesi gerektiğini, bu uygulamanın sağlıklı olduğunu söyledi.