5 Temmuz 2020, Pazar

“Çin’de koronavirüs uyarısı yapan ilk doktor, önce susturuldu, sonra hastalığa yakalandı”

ABD basını, Çin’de koronavirüsle ilgili ilk uyarıyı yapan doktorla bu konuda onunla sohbet eden meslektaşlarının polis tarafından hedef alındığını ileri sürdü. Buna göre Dr. Li meslektaşlarına ilk uyarıyı 30 Aralık’ta yaparken, diğer yandan Çinli yetkililer 31 Aralık’ta salgın açıklaması yapıp Dünya Sağlık Örgütü’nü alarma geçirdi.

Çin’i saran ve onlarca ülkeye sıçrayan bir salgına neden olan yeni virüs, en erken 1 Aralık 2019’da zatürre benzeri belirtilerle hastanelere yapılan başvurular olarak kayıtlara geçti. ABD basını, buna dair ilk uyarıyı yapan doktorla bu konuda onunla sohbet eden meslektaşlarının polis tarafından hedef alındığını ileri sürdü.

8 ÇİNLİ DOKTORA “SÖYLENTİ UYDURMA” SUÇLAMASI

ABD basınına göre 8 Çinli doktor ‘söylenti uydurmak, yaymak ve toplumsal düzeni bozmak gibi yasadışı eylemlerde bulunmakla’ suçlanırken, koronavirüs kontrol dışı şekilde yayıldı. Yeni tür koronavirüsle (2019-nCoV) ilgili ilk uyarıyı yapan doktor Li Wenliang da engellenmesinin ardından koronavirüs salgınına yakalandı.

İLK BELİRTİLER ARALIK AYINDA ORTAYA ÇIKMIŞ

Salgının merkezi olan Vuhan’daki bir hastanede çalışan Dr. Li Wenliang’ın, popüler Çin mesajlaşma uygulaması WeChat’teki tıp fakültesi mezunlar grubunda 30 Aralık’ta bir paylaşım yaptığı belirtildi.

Buna göre, bir et pazarından 7 hastanın SARS benzeri bir hastalık teşhisi konularak hastanede karantinaya alındığını bildiren Li, ilk mesajında yapılan testleri gördüğünü, hastalara şiddetli akut solunum yolu sendromu SARS teşhisi konulduğunu yazdı.

İkinci mesajında ise bunun SARS’ı da içeren bir virüs ailesi olan koronavirüsün yeni bir türü olduğunu belirten 34 yaşındaki Li, dostlarına “Kendinizi koruyun, sevdiklerinizi uyarın” uyarısında bulundu.

Çin’de Kasım 2002-Temmuz 2003 arası yüzlerce kişini ölümüne yol açan SARS’la ilgili yaşananlar hala akıllardayken, Li’nin ilk mesajı, ekran görüntüleri alınarak kimliği kapatılmaksızın sosyal medyada paylaşıldı.

“BİRÇOK DOKTOR ‘VİRÜSTEN KORUNUN’ DEDİĞİ İÇİN SUÇLANDI”

CNN’e göre Li, kısa süre sonra Vuhan polisi tarafından söylenti yaymakla suçlanırken, salgının ilk günlerinde öldürücü virüsle ilgili uyarıda bulunmaya çalışan birçok doktorun da aynı kaderi paylaştı.

Bugün itibarıyla Çin anakarasında 425, Hong Kong ve Filipinler’de birer can alan yeni tür koronavirüsün bulaştığı yaklaşık 20 bin 650 kişiarasında, ilk halk sağlığı uyarısını yapan Dr. Li Wenliang da var.

CNN’in yoğun bakımda oksijen desteği alırken ulaştığını duyurduğu Li, mesajlarıyla sadece üniversiteden arkadaşlarını dikkatli olmaları için uyarmak istediğini, kendisinin de virüse yakalandığının cumartesi günü teyit edildiğini söyledi.

CNN’in haberinde, Çin’de öldürücü virüse dair halka ilk uyarının yapılmasında ertelemeye gidilmesi, bu yüzden salgının kontrolden çıkması ve hastalıkla ilgili bilgilerle haberlere sansür uygulanmasına giderek büyüyen tepkiler olduğu dile getirildi.

30 ARALIK’TA VUHAN BELEDİYESİ SAĞLIK KOMİSYONU’NDAN ACİL UYARI

Haberde, Li’nin meslektaşlarına mesaj attığı 30 Aralık’ta, Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonunun da şehrin sağlık kurumlarına acil kodlu uyarı gönderdiği aktarıldı.

Buna göre et pazarından bir dizi hastanın bilinmeyen bir tür zatürreye yakalandığını bildiren belgede, “Kişi ya da kurumların izin almadan kamuoyuna tedaviyle ilgili bilgi açıklaması yasaktır” denildi.

CNN, devlete bağlı Pekin Gençlik Gazetesi’ni kaynak göstererek, 31 Aralık’ın ilk saatlerinde Vuhan yerel sağlık yetkililerinin salgınla ilgili acil toplantı düzenlediğini, ardından Li’nin çalıştığı hastanede vakalardan nasıl haberdar olduğuna dair sorguya çekildiğini yazdı.

Çinli yetkililerin aynı gün ilerleyen saatlerde salgını açıklaması ve Dünya Sağlık Örgütü’nü alarma geçirmesine karşın, Li 3 Ocak’ta karakola çağrılıp ‘söylenti yaymak ve toplumsal düzeni vahim şekilde bozmakla’ suçlandı.

Li’nin ‘kabahat’ işlediğini kabul eden ve bir daha ‘yasadışı eylemlerde’ bulunmama sözü veren bir belge imzaladığını aktaran CNN, bu belgenin fotoğrafını gördüğünü yazdı.

Son Haberler

Cinsel saldırıya “babacan tavır” kararı: Mahkumiyet bozuldu

Yargıtay, kamu kurumu müdürü bir erkeğin kadın memuru cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle verilen mahkumiyet kararını ‘babacan tavır’ deyip bozdu. Bursa'da bir kamu kurumunun müdürü,...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘süper bulaştırıcı’ uyarısı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulundu. Ceyhan, "Siz vakaları azaltıyorsunuz, bir...

Çin, uzaya uzaktan algılama uydusu gönderdi

Çin, uzaya yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip uzaktan algılama uydusu gönderdi. Xinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Şanşi eyaletindeki Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long...

Kanye West, ABD başkanlığı için aday olacağını duyurdu

ABD'li rapçi ve tasarımcı Kanye West, ABD başkanlığı için aday olacağını açıkladı. ABD'li rapçi ve tasarımcı Kanye West, ABD başkanlığı için aday olacağını açıkladı. Daha...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Dünyanın en yaşlı kedisi Rubble hayatını kaybetti

İngiltere’de yaşayan ve "dünyanın en yaşlı kedisi" ünvanına sahip Rubble’ın Nisan'da hayatını kaybettiği aktarıldı. İngiltere’nin Exeter kentinde sahibiyle birlikte yaşayan...

Büyük ikramiye talihlisi: Son 5 liram kalmıştı, 61 milyonu 61 lira sandım

Antalya'da 3 yıl önce kendisine yılbaşı Milli Piyango büyük ikramiyesi ilaç firmasında kurye olarak çalışan Murat Tokmak, ilk defa...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Ardıç ‘Z kuşağı’nı hedef aldı: “İçlerinde mal ergen tabir edilenlerin oranı yüksek”

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, bugünkü yazısında, son dönemde seçimlerin kaderini değiştireceği düşünülen "Z kuşağı"nı hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın...

Gözden Kaçmasın